Nowy numer 3/2021 Archiwum

U źródeł świętości

Z Czytelnikami "Gościa Warszawskiego" i słuchaczami Radia Warszawa wędrowaliśmy śladami św. Faustyny po ul. Żytniej.

Razem z Krzysztofem Przygodą, przewodnikiem turystycznym i wielkim znawcą nie tylko sakralnej Warszawy, czytelnicy "Gościa Warszawskiego" i słuchacze Radia Warszawa zwiedzili klasztor sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej. Ten sam, do którego bram 90 lat temu zapukała Helena Kowalska, prosząc o przyjęcie do zakonu. O historii klasztoru, jego założycielce Matce Teresie Potockiej i życiu św. Faustyny z pasją opowiadała s. Sangwina.

- Siostra Faustyna spędziła w zakonie jedynie 13 lat. Ale to wystarczyło by się w nim uświęcić - mówiła, pokazując eksponaty minimuzeum w podziemiach klasztoru przy ul Żytniej 3/9.

Siostra Sangwina opowiedziała o początkach zakonu, jego działalności w okresie przedwojennym, życiu sióstr i ich podopiecznych - kobiet zagrożonych demoralizacją, które nazywano wówczas pokutnicami. Szczegółowo opisała również życie świętej Faustyny, cierpliwie odpowiadając na wiele pytań, m.in. o jej dar bilokacji, czy dar proroctw i ukrytych stygmatów. Mówiła o objawieniach Pana Jezusa i Matki Bożej, a także świętych: Barbary i Ignacego czy Aniołów Stróżów, a także o tym, jak św. Faustyna przepowiedziała własną kanonizację.

U źródeł świętości   Pamiątkowe zdjęcie we wnętrzu klasztoru przy ul. Żytniej Tomasz Gołąb /Foto Gość Krzysztof Przygoda z kolei opowiedział o losach kościoła pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny, który przed wojną pełnił funkcję klasztornej kaplicy. O jego odbudowie mówił z kolei z pasją obecny na spotkaniu parafianin, Ryszard Kęska, przypominając, że pierwsza Msza św. na schodach zrujnowanej świątyni została odprawiona na Wielkanoc 1974 r.

Zwiedzanie klasztoru przy ul. Żytniej było trzecim ze spotkań, organizowanych z okazji Roku Życia Konsekrowanego. Co miesiąc redakcja Gościa Niedzielnego, wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną "Skarbiec Mazowiecki" i pod patronatem Radia Warszawa zaprasza do odwiedzenia kolejnego warszawskiego klasztoru. Dwa tygodnie później Krzysztof Przygoda zabiera chętnych na płatną wycieczkę do klasztoru danego zakonu na Mazowszu, poza Warszawą. Na najbliższą, w niedzielę Miłosierdzia Bożego, do Płocka można zapisać się w siedzibie LOT "Skarbiec Mazowiecki", przy ul. Nowogrodzkiej 49 od poniedziałku do czwartku w godz. 11-15 lub pod tel. 502 057 882. Koszt w zależności od liczby chętnych 55 lub 75 zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama