Dokładnie 500 lat temu przyszła na świat św. Teresa z Avila. Z tej okazji kard. Kazimierz Nycz modlił się za Karmel, a w Dobrym Miejscu otwarto wystawę poświęconą hiszpańskiej świętej.
"Urodzinowa" Eucharystia została odprawiona 28 marca w kaplicy Karmelitanek Bosych na Mokotowie. - Poprzez św. Teresę Wielką Jezus zwołuje ludzi do Kościoła. To, że spotkała Chrystusa owocowało w całym jej życiu, a jej postawa jest aktualna do dziś. Brała na swoje ramiona ciężkie, męskie sprawy i szła pod prąd – mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał, że właśnie pod wpływem pism św. Teresy, Edyta Stein przyjęła chrzest w Kościele katolickim, a później przybliżała jej nauczanie przenosząc je na grunt XX w. - Św. Jan Paweł II właśnie św. Teresę z Avila i Edytę Stein wymienił w liście o godności kobiety. Mówił w nim o katolickim feminizmie. Pokazał jak wiele kobiety mają do zrobienia w Kościele, szczególnie tam, gdzie mężczyznom zabrakło odwagi i sił – wskazywał metropolita warszawski. Przypomniał również, jak duże znaczenie hiszpańska święta miała dla współczesnych sobie Adamów. - Kiedy św. Jan od Krzyża chciał opuścić zgromadzenie, ona wzięła go pod swój wpływ i stała się reformatorką zakonu męskiego – mówił. Na zakończenie homilii kard. Nycz przypomniał wiersz „Cierpliwość zwycięża” autorstwa św. Teresy z Avila.
Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Nie trwóż się, nie drżyj.
Wśród życia dróg,
Tu wszystko mija,
Trwa tylko Bóg.
Cierpliwość przetrwa
Dni ziemskich znój,
Kto Boga posiadł.
Ma szczęścia zdrój: Bóg sam wystarcza.
Okrągły jubileusz hiszpańskiej mistyczki był okazją do otwarcia w Dobrym Miejscu wystawy „Śladami Teresy od Jezusa”. Prezentuje ona 20 plansz z miastami, w których w latach 1562-1582 Teresa Wielka zakładała klasztory. Są to Avila, Medina del Campo, Malagón, Valladolid, Toledo, Pastrana, Salamanka, Alba de Tormes, Segowia, Beas de Segura, Sewilla, Caravaca de la Cruz, Villanueva de la Jara, Palencia, Soria, Grenada, Burgos. Wystawa została zrealizowana przez Biuro Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii. Będzie czynna do 19 kwietnia w godz. 8 - 20. Wstęp wolny.