GN 24/2018 Archiwum

Kościół nie przygniata, ale dźwiga człowieka

- Nie jesteśmy powołani, jako ludzie Kościoła, do tego, by przygniatać ludzi do ziemi, ale by podnosić i dźwigać ich ku Bogu - mówił podczas sumy pontyfikalnej w warszawskiej archikatedrze kard. Kazimierz Nycz.

Pierwszego dnia świat Wielkanocnych kard. Kazimierz Nycz przewodniczył sumie pontyfikalnej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

W homilii nawiązał do symboliki grobu pańskiego, którą tworzą trzy obrazy norweskiego malarza: ukrzyżowanie, baranek i pusty grób.

Metropolita zwrócił uwagę, że choć nie ma świadków samego momentu zmartwychwstania, Kościół od XX wieków idzie drogą świadectwa, które dawali apostołowie.

W głoszonym przez nich kerygmacie najważniejsze były słowa o tym, że Chrystus został zabity, umarł i ofiarował swoje życie za każdego człowieka i zmartwychwstał.

- Dzięki temu jest gwarantem naszego zmartwychwstania, ponieważ zmartwychwstał jako pierwszy - mówił kaznodzieja.

W dalszej części homilii nawiązał do przypowieści o perle. - Tą perłą jest i powinna być nasza wiara w Zmartwychwstanie. To jest ta perła znajdywana i znaleziona, bo przecież ciągle idziemy drogą pogłębianie naszej wiaty w to, co najważniejsze - mówił hierarcha. Dodał, że z perspektywy zmartwychwstania człowiek inaczej patrzy na swoje życie, a przede wszystkim na śmierć. - Ta perła musi rzutować. Powinna rzutować na wszystko, co robimy na co dzień - podkreślił.

Metropolita warszawski, za współczesnym myślicielem Charlesem Taylorem, zwrócił uwagę, że we współczesnym, szybko laicyzującym się świecie ludzie dzielą się na zadomowionych w Kościele i na poszukujących.

- Tych poszukujących, niezadomowionych wydaje się być więcej. Zauważył to ostro papież Franciszek, każąc nam iść z Ewangelią na ulice miast, gdzie żyją ludzie niezadomowieni w Kościele, którzy się pogubili, a nawet  czasem nawet przestali szukać - przypomniał.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Anonim
    05.04.2015 23:26
    "Im bardziej jesteśmy przygnieceni do ziemi, przybici cierpieniem, ludzkim grzechem, słabością chorobą, tym bardziej Bóg przychodzi i chce nas podnosić. I podnosi nas, jeśli tylko człowiek się podnieść pozwoli."

    Niestety bardzo często jest tak, że ci "niezadomowieni w Kościele" nie pozwalają, aby Bóg ich podnosił ... i co wtedy?
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma