Do Polski przyjechał Nikolas Nikas, prezes Bioethics Defense Fund, prawniczej organizacji podejmującej działania na rzecz prawa do życia i wolności sumienia w USA i na całym świecie. Miał na Uniwersytecie Warszawskim mówić o kontrowersyjnych procedurach zapłodnienia pozaustrojowego i kulisach przemysłu in vitro w USA. Ale nie będzie, bo nie zgodził się dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW prof. Krzysztof Rączka.
Mec. Nikolas Nikas gościł na Uniwersytecie Warszawskim już kilkakrotnie. W Polsce przebywa kolejny raz na zaproszenie organizacji prawniczej Ordo Iuris. Jako ekspert w zakresie zagadnień bioetycznych, takich jak aborcja, in vitro, prawa sumienia w służbie zdrowia, klonowanie i badania na ludzkich komórkach macierzystych, czy eutanazja, uczestniczy w wielu postępowaniach sądowych. Był konsultantem Prezydenckiej Rady Bioetycznej w Waszyngtonie, stawał przed Senatem USA w sprawach dotyczących aborcji i wolności słowa. Na zaproszenie Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris po raz trzeci z cyklem wykładów przyjedzie do Polski Nikolas Nikas, prezes Bioethics Defense Fund, prawniczej organizacji podejmującej działania na rzecz prawa do życia i wolności sumienia w USA i na całym świecie. Nikas jest cenionym specjalistą prezentującym fakty dostarczane przez nauki przyrodnicze oraz medycynę w perspektywie prawnej i politologicznej. W ramach Bioethics Defense Fund swą wiedzę i doświadczenie wykorzystuje na polu legislacji, postępowań procesowych, edukacji i w mediach.
Tegoroczna wizyta Nikolasa Nikasa w Polsce zbiega się w czasie z parlamentarną debatą na temat forsowanego przez rząd programu in vitro Tomasz Gołąb /Foto Gość Tegoroczna wizyta Nikolasa Nikasa w Polsce zbiega się w czasie z parlamentarną debatą na temat forsowanego przez rząd programu in vitro. W związku z tym, prezes Bioethics Defense Fund poświęci swoje wystąpienia tematyce procedury zapłodnienia pozaustrojowego oraz przedstawi kulisy związane z przemysłem in vitro w USA. Wraz z żoną Melindą i piątką dorosłych dzieci mieszka w Phoenix w Arizonie.
Nikolas Nikas odwiedził już Kraków. Teraz miał odwiedzić także Warszawę, Poznań i Lublin. Dziś o 18.30 na Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Iuridicum (Sala A3, II, Budynek BUW, wejście od ul. Lipowej 4) miał wygłosić wykład pt. „Stawka większa niż życie. O co chodzi w sporze o in vitro?”, a następnego dnia, w Głównej Szkole Handlowej (godz. 19, aula VII, gmach główny, al. Niepodległości 162) opowiedzieć o biznesie in vitro w USA, który czyni dziecko luksusowym towarem, a kobietę inkubatorem do wynajęcia. Europejski kontekst tego zjawiska naświetli prezes FAFCE (Fédération des Associations Familiales Catholiques en Europe) Antoine Renard wraz z sekretarzem FAFCE Marią Hilldingson. Organizatorem obu warszawskich spotkań z Nikolasem Nikasem jest Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo, ale dzisiejszy wykład na UW nie odbędzie się. Wykład zablokował dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW prof. Krzysztof Rączka, który twierdzi, że organizatorzy nie dopełnili formalności w zakresie wynajmu sali wykładowej.
- 25 marca 2015 r. na ręce Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego złożyliśmy podanie o udostępnienie jednej z sal wykładowych, mieszczących się w Collegium Iuridicum II (ul. Lipowa 4) na spotkanie z amerykańskim prawnikiem i prezesem Bioethics Defense Fund - Nikolasem Nikasem. W treści podania podkreśliliśmy bogate doświadczenie zawodowe mecenasa, jak również fakt, że nieczęsto gości on w Polsce i że z pewnością byłoby to inspirujące spotkanie dla studentów WPiA oraz innych gości. Dziekan WPiA UW nie wyraził jednak zgody odpisując 30 marca na podanie: "Tylko na warunkach komercyjnych plus umowa zabezpieczająca" - odpowiada Piotr Polak z Soli Deo, organizator spotkania na UW. - Nie spotykamy się na Uniwersytecie Warszawskim z dyskryminacją ze względu na katolicki charakter Stowarzyszenia. Organizujemy wiele konferencji, korzystając bezpłatnie z sal Uniwersytetu Warszawskiego i nie mieliśmy z tego tytułu żadnych problemów - dodaje.