Nowy numer 3/2021 Archiwum

Przychodzi Michnik do kardynała...

- Nie chcemy się przekonywać, ile raczej spotkać i poznać swoje rozumienie rzeczywistości - mówi kard. Kazimierz Nycz, zapraszając na kolejny "Dziedziniec Dialogu", czyli debaty wierzących i niewierzących.

- "Dziedziniec dialogu" to przestrzeń, rozmowy i spotkania między wierzącymi w Boga i ateistami, agnostykami oraz obojętnymi religijnie. Szukamy punktów stycznych w przestrzeniach wiary, nauki, kultury i życia publicznego. Przez wspólną rozmowę chcemy stworzyć swoistą mapę pojęć, które nas łączą, a także kwestii, które nie przestają dzielić. Nie stawiamy sobie za cel wypracowania kompromisu albo przekonania drugiej strony do swojej racji. Chodzi o spotkanie osób. To przez nie następuje poznawanie siebie i zrozumienie swych sposobów czytania rzeczywistości, a w końcu poznanie doświadczenia przemawiającego za ich przyjęciem - wyjaśnia kard. Kazimierz Nycz.

Inicjatorem "Dziedzińca dialogu" jest Benedykt XVI. Od 2011 r. Papieska Rada ds. Kultury organizuje "Dziedziniec pogan", który gościł już w Paryżu, Barcelonie, Sztokholmie i Asyżu.

- Niestety w Polsce wciąż mamy problem z dialogiem: z tym, by wyjść z okopów światopoglądowych, usiąść przy stole i zacząć ze sobą rozmawiać - mówi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, organizator "Dziedzińca Dialogu".

Pierwszą z debat "Dziedzińca Dialogu" zaplanowano 15 kwietnia o godz. 17 w Auditorium Minus gmachu dawnej Bibliotek Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu 26/28. Wezmą w nim udział: etyk Jacek Hołówka. socjolog Hans Joas, filozof Magdalena Środa i prawnik Andrzej Zoll. Druga debata odbędzie się 16 kwietnia o godz. 17 w Domu Arcybiskupów Warszawskich, ul. Miodowa 17/19. Na temat relacji Kościoła, świata i dialogu będą rozmawiać socjolog Mirosława Grabowska, redaktor Adam Michnik, polityk Marek Jurek oraz prawnik Wiktor Osiatyński. W obydwu debatach weźmie udział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi.

Najbliższe spotkania "Dziedzińca Dialogu" są wstępem do jesiennej edycji tego wydarzenia. W październiku do Warszawy przyjadą goście z całego świata, a debaty połączone z programem kulturalnym potrwają cały tydzień.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama