Nowy numer 25/2018 Archiwum

Pomnik ciemności

Władze Warszawy zaślepiła wiara we własne siły. Wolą brnąć w ciemnościach, po omacku wykuwając pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, ledwo widoczny z Krakowskiego Przedmieścia.

Pokazując zdjęcia z wieców NSDAP w nazistowskich Niemczech z 1937 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz musiała wiedzieć, że wywoła burzę. Popełniła błąd porównując projekt Pomnika Światła, ciepło przyjęty nawet przez przeciwników lokalizacji przy Krakowskim Przedmieściu, do symbolicznych świateł, które towarzyszyły zjazdowi partii z Adolfem Hitlerem jako kanclerzem Rzeszy na czele. Prezydent Warszawy przesadziła, bo wyszło na to, że domagający się upamiętnienia ofiar katastrofy prezydenckiego tupolewa, są jak naziści, którzy też chcieli czcić swoich poległych braci. Nie dostrzega różnicy między "Katedrą Światła" (Lichtdom) zaprojektowaną przez Alberta Speera specjalnie na 9. Kongres NSDAP w Norymberdze a 96 snopami światła, symbolicznie upamiętniającymi każdego z pasażerów lotu TU-154M.

Przez pięć lat prezydent odmawiała upamiętnienia tej katastrofy, zasłaniając się kategorycznym sprzeciwem stołecznego konserwatora zabytków, który nie chciał ingerencji w już istniejącą architekturę Krakowskiego Przedmieścia. Ale jednocześnie tolerowała zabudowę skweru Hoovera szkaradnym klockiem kryjącym kawiarnię i toaletę, pozwoliła prywatnemu inwestorowi zabudować działkę 50 metrów od Kolumny Zygmunta, wreszcie - tutaj uznanie - pozwoliła postawić stosowną ławeczkę z sylwetką ks. Jana Twardowskiego, opowiadającego swoje wiersze na skwerze za pomnikiem Bolesława Prusa. Hanna Gronkiewicz-Waltz powoływała się też na badania społeczne, według których warszawiacy nie chcieli żadnego upamiętnienia katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Naciskana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego prezydent Warszawy wskazała wreszcie trzy działki. Jakby to były ostatnie trzy wolne miejsca w największym polskim mieście, w których może stanąć pomnik największej tragedii w dziejach polskiego narodu. Żadne niestety - reprezentacyjne. Na nic próby udowodnienia, że przecież działka przy ul. marsz. Focha leży przy pl. Piłsudskiego. Nie leży, od kiedy Plac Piłsudskiego zabudowano wielkim biurowcem i kiedy stracił mniej więcej połowę swojej powierzchni.

Ostrzegali przed zatwierdzeniem tej lokalizacji radni PiS, którzy zebrali podpisy kilkudziesięciu smoleńskich rodzin, przeciwnych pośpiechowi dyktowanemu kalendarzem wyborczym. W przeddzień smoleńskiej rocznicy radni PO przegłosowali, że pomnik stanie właśnie tam, sto metrów od Krakowskiego Przedmieścia. Dobrze wiedząc, że miejsce pętli autobusowej jest schowane i słabo widoczne z Krakowskiego Przedmieścia. I wiedząc już także, że do działki zgłoszono roszczenia. Dzień po rocznicy katastrofy smoleńskiej okazało się, że działka może kosztować miasto nawet 5 milionów złotych.

Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej może być najdroższym pomnikiem w Polsce. Także dla PO, która forsując w pośpiechu nietrafioną lokalizację, może zapłacić za tę decyzję w najbliższych wyborach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Piotr_Adamczyk
  15.04.2015 12:18
  Pomnik światła dobrze by się komponował z mroczną charyzmą Jarosława Kaczyńskiego.
  Smoleńskie miesięcznice miałyby wtedy stosowną oprawę, a smoleńska herezja o zamachu miałaby swój symbol widoczny w całej Warszawie.
 • Eugeniusz_Pomorze_
  15.04.2015 20:45
  Jeżeli p.Prezydent Gronkiewicz-Waltz pomnik utworzony z 96 świateł kojarzy się z faszystowskimi uroczystościami w przedwojennym Berlinie, to mnie się tak kojarzyć mogą pomniki z granitu, betonu, czy ze stali stawiane przez obecne władze Warszawy, bo i hitlerowcy stawiali również swoje pomniki z tych samych materiałów!

  A tak na poważnie: dawno już nie słyszałem podobnie głupiej wypowiedzi z ust tak prominentnego polityka, jak p.Gronkiewicz. Czy wszystko, czego używali faszyści trzeba zlikwidować??? To może niech pani Prezydent zlikwiduje też w Warszawie np. szkoły, szpitale, kawiarnie i 1000 innych obiektów, bo to wszystko w hitlerowskich Niemczech też funkcjonowało...
  doceń 0
 • JAWA25
  12.08.2016 21:15
  i po co ten pomnik?
  http://wawalove.pl/Kaczynski-nt-usuniecia-tablic-smolenskich-To-skandaliczne-dzialania-a23606
  http://wawalove.pl/Bedzie-nakaz-usuniecia-tablic-smolenskich-a23592
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma