GN 2/2021 Archiwum

Kolejny ruch w stronę rodziny

W roku synodu o rodzinie temat wsparcia dla małżeństw i rodzin wydaje się oczywisty.

Na zaproszenie o. Adama Schulza SJ, przewodniczącego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, w Warszawie obradują przedstawiciele 85 ruchów i stowarzyszeń katolickich skupionych w radzie. Dołączyło do nich kilkunastu duszpasterzy rodzin z różnych diecezji, bowiem tematem spotkania jest pomoc małżeństwom i rodzinom w ich rozwoju duchowym. – Ojciec święty Franciszek i Synod Biskupów zachęcają nas do refleksji nad tym, jak jeszcze bardziej możemy pomóc małżeństwom, rodzinom oraz parom niesakramentalnym w ich rozwoju i rozwiązywaniu trudności – wyjaśnia przewodniczący. 

Wyliczając sposoby troski o małżeństwa we wspólnotach (w Polsce do ruchów i wspólnot katolickich należy 3 mln ludzi, w tym 1 mln to małżeństwa), o. Adam zwrócił uwagę na konieczność promocji dialogu małżeńskiego, rozwiązań umożliwiających młodym rodzinom z małymi dziećmi udziału w spotkaniach formacyjnych, tradycji religijnych, towarzyszenia małżeństwom i rodzinom, akt poświęcenia się Sercu Pana Jezusa lub Świętej Rodzinie, życia radami ewangelicznymi dostosowanymi do specyfiki życia rodzinnego.

W programie przewidziano wystąpienie Ireny i Jerzego Grzybowskich ze Spotkań Małżeńskich, którzy podzielili się inspiracjami, jakie płyną z Międzynarodowego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń poświęconego rodzinie. – Wszyscy podkreślaliśmy, że Kościół powinien skoncentrować się na promocji piękna i sensu sakramentalnego małżeństwa – mówili.

Podczas spotkania przedstawiciele Ruchu Światło–Życie Domowy Kościół (Katarzyna i Paweł Maciejewscy), Ruchu Focolari (Katarzyna i Jerzy Drubkowscy), Wspólnoty Chemin Neuf (Paweł Markowski), Wspólnoty Trudnych Małżeństw "Sychar" (Alicja Zagrodzka), Ruchu Szensztackiego (Mirosława i Paweł Kwasowie) mówili o tym, jak wygląda formacja małżeństw w ich wspólnotach.

Spotkanie ma się zakończyć Eucharystią w kościele pw. św. Stanisława Kostki. Modlitwie będzie przewodniczył bp Bronisław Dąbrowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama