Nowy numer 3/2021 Archiwum

Ten wir wciąga

Nie jest to kolejny przewodnik po Izraelu, ale mozaika głosów ludzi, którzy go zamieszkują. "Święta Ziemia" oczami dziennikarza radiowej Trójki.

Po wyjściu z samolotu za każdym razem uderza fala gorąca. Powietrze pachnie jak żelatyna. Marcin Gutowski, autor książki "Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny” wielokrotnie odwiedzał miejsce narodzin Chrystusa. Jako reporter radiowej Trójki relacjonował wizytę papieża Benedykta XVI, Franciszka czy Baracka Obamy. Były też wyjazdy prywatne, podczas których reporterski bakcyl nie dawał mu spokoju - wsłuchiwał się w głosy mieszkańców.

- Wysłuchałem ponad 100 ludzkich historii. Wśród nich są opowieści byłych izraelskich żołnierzy, osób, które przeżyły zamachy terrorystyczne, historie Beduinów żyjących na pustyni według starożytnego kodeksu, dzieci Holocaustu - bez tożsamości, fanatycznych osadników z Zachodniego Brzegu i ultraortodoksyjnych chasydów - mówił podczas promocji książki, na 1Piętrze autor.

Dlatego publikacja "Święta ziemia” nie jest kolejnym przewodnikiem po Izraelu, polityczną analizą czy dziennikami podróży. - To powieść o ludziach, którzy tę ziemię zamieszkują, mozaika głosów. One są największą wartością tej książki. Przyjeżdżając do Izraela, oglądamy ten kraj zza kuloodpornych szyb autokaru, właściwie nie spotykając tubylców. Obiekty sakralne są ważne, one tworzą "duszę” tego miejsca. Ale nie można się do nich ograniczać - uważa autor. I dodaje: Książka może pomóc lepiej zrozumieć to miejsce.

Swoją publikacją dementuje wiele stereotypów związanych z Ziemią Świętą. - Niebezpieczne sytuacje są raczej wyjątkowe, w porównaniu do medialnego przekazu są przesadzone. To nie jest codzienność - zauważa. I dodaje: Podczas przeprowadzanie jednego z wywiadów przy Ścianie Płaczu podeszła do mnie kobieta, która obrażała moją rozmówczynię. Była zbulwersowana tym, co Polacy zrobili podczas wojny Żydom.

Marcin Gutowski od 2007 r. jest reporterem radiowej Trójki. Prowadził audycję "Pępek świata z Izraela" i jubileuszowy program "Trójka z dżemem - palce lizać!". Obecnie prowadzi audycję "Znaki zapytania" oraz zbiera materiały do serwisów informacyjnych. - Ziemia Święta to moja niezwykła fascynacja, jakieś uzależnienie. To jest jak wir, który wciąga i z którego nie wiem, czy chcę się wydostać - przyznaje.

Książka "Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny" została opublikowana nakładem wydawnictwa "Znak".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama