Nowy numer 4/2021 Archiwum

Chrystus wysoko stawia nam poprzeczkę

W przeddzień Niedzieli Dobrego Pasterza kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w kościele pokamedulskim na Bielanach inaugurującą konferencję "Zagubiona drachma. Kościół wobec seksualności" na PWTW.

- Pan Bóg przez słowa św. Jana Apostoła mówi nam dziś: Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Chrystus: jesteśmy nazwani dziećmi Bożymi i rzeczywiście nimi jesteśmy. To istota tego, że Bóg nas powołuje. W tym zawarta jest także droga, którą człowiek powołany, dziecko Boga, idzie, by się okazało, kim będzie. A okaże się to w pełni, gdy staniemy przed Nim twarzą w twarz. Gdy zobaczymy rzeczy, których oko i ucho nie widziało - mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas Mszy św. na rozpoczęcie konferencji „Zagubiona drachma. Kościół wobec seksualności”.

Metropolita warszawski wyjaśniał przypowieść o Dobrym Pasterzu. - Chrystus wysoko stawia nam poprzeczkę, mówiąc że mamy Go naśladować w byciu Dobrym Pasterzem. Każdy musi się zmierzyć Jego miarą - mówił, podkreślając, że dziś ewangeliczna jedna owca bywa określeniem pasującym do całych społeczności. A oddawanie życia za owcę polega często na codziennej, mozolnej posłudze i towarzyszeniu ludziom, niekoniecznie na męczeństwie. - Jak w przypowieści o ziarnie, które nie da życia, jeśli nie obumrze. Na wzór Jana Pawła II, który tak właśnie czynił.

Kardynał Nycz prosił o modlitwę, by każde życie kapłańskie było drogą Dobrego Pasterza, który troszczy się także o rozwój miłości w powierzonych rodzinach. - Pięknej ludzkiej miłości, która nigdy do końca nie jest tylko ludzką, bo jest przecież rozlana w naszych sercach przez samego Boga - powiedział.

Bezpośrednio po Mszy św. wykład o źródłach i przyczynach rewolucji seksualnej wygłosił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wśród zaproszonych są także: s. prof. dr hab. Barbara Chyrowicz z KUL, o prof. dr hab. Zdzisław Kijas z „Seraficum” i ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama