Nowy numer 2/2021 Archiwum

W pojedynkę naprawiali świat

Petro Hryhorenko, Hasan Mazharow i Nelson Mandela - nowe kamienie i drzewa w Ogrodzie Sprawiedliwych.

Drzewa pamięci wraz z granitowymi obeliskami dla tych, którzy "mieli odwagę być sprawiedliwymi" odsłonięto 27 kwietnia przy muranowskim skwerze im. gen. Jana Jury-Gorzechowskiego. 

Nazwiska „Sprawiedliwych” zostały ogłoszone na gali 6 marca br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

- Wybraliśmy trzy osoby, które wystąpiły przeciw swojemu państwu. Państwu, w którym tkwili i którego metod nie akceptowali. Uhonorowani pokazują, jak świat może być naprawiony przez pojedynczych ludzi - przedstawiał sylwetki wytypowanych Zbigniew Gluza z Fundacji Ośrodka Karta, a jednocześnie członek Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych.

W tym roku tytuł „Sprawiedliwego” przyznany został: Petrowi Hryhorence, „generałowi sowieckiej armii, który w pełni kariery odrzucił system i swą w nim rolę, stając po stronie prześladowanych, w tym wydziedziczonych Tatarów”, Hasanowi Mazharowi „gubernatorowi Ankary, który wbrew zbrodniom władz i społecznemu na nie przyzwoleniu, odmówił udziału w ludobójstwie tureckich Ormian” i  Nelsonowi Mandeli „przeciwnikowi apartheidu, wolnemu od nienawiści i odwetu, który przeprowadził RPA ze stanu wojny domowej do obywatelskiej wolności”.

Przed odsłonięciem obelisków prowadzący spotkanie Jerzy Kisielewski zauważył jak ważną rolę odgrywają one w kształtowaniu wartościowej postawy.

- Te kamienie przypominają o szlachetności. Wystarczy się zatrzymać i przeczytać widniejący na nich napis. Stajemy się wtedy lepsi, a przynajmniej wiemy, jak się należy zachować. Promują postawę dobra wobec zła. Są znakiem walki o prawdę, ludzkie życie i godność - mówił.

Odsłonięcia tablicy Petra Hryhenki dokonał Edward-Mier Jędrzejewski, przedstawiciel mniejszości ormiańskiej w Polsce, Hasana Mazharowa – Masza Makarowa, rosyjska dziennikarka pracująca w Polskim Radio, a Nelsona Mandeli - Mamadou Diouf, muzyk z Senegalu.

W uroczystości wzięli udział: Włodzimierz Paszkowski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Urszula Kierzkowska, burmistrz Ursusa, Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza Woli, Olga Komorowska, o. Wacław Oszajca i Zbigniew Nosowski.

Spotkanie zakończyło się plenerowym koncertem fortepianowym w wykonaniu Gaetano Liguoriego z Włoch.

Organizatorami wydarzenia był: Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Polski, Urząd Dzielnicy Wola, a partnerami Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO).

Do tej pory drzewa pamięci i tablice w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie otrzymali: Jan Karski, Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, Anna Politkowska, Magdalena Grodzka-Gużkowska oraz Antonia Locetelli. Zostali oni upamiętnieni w czerwcu 2014 r.

Stołeczny ogród powstał na wzór ogrodu w Yad Vashem w Jerozolimie, gdzie uhonorowane są osoby, które ratowały Żydów w czasie Holokaustu.

Ma jednak charakter uniwersalny i upamiętnia wszystkich, którzy w obliczu totalitaryzmu i ludobójstwa mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom czy występować w obronie prawdy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama