Nowy numer 22/2023 Archiwum

Stołecznym seniorom będzie lepiej

Szpital Wolski zyska nowe pawilony: kardiologiczny i geriatryczny. Dzięki temu przybędzie nowych łóżek oraz powiększy się zakres świadczeń zwrotnych.

Praca w nowych pawilonach wre. Miasto planuje oddać dwa nowe pawilony Szpitala Wolskiego: kardiologiczny i geriatryczny.

W nowym pawilonie kardiologicznym o powierzchni ok. 3,5 tys. mkw. znajdą się 1-, 2- i 3-osobowe sale z łazienkami, sala intensywnego nadzoru kardiologicznego z ośmioma stanowiskami wyposażonymi w system monitorowania czynności życiowych, wysokospecjalistyczne zaplecze diagnostyczno-zabiegowe z ośrodkiem kardiologii inwazyjnej oraz poradnia specjalistyczna.

Oddział będzie miał 66 łóżek - o 21 więcej niż obecnie. Prace budowlane potrwają do końca 2015 r, a otwarcie pawilonu planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Inwestycja będzie kosztować 23 mln zł i jest finansowana z budżetu m.st. Warszawy.

- W sytuacji niekorzystnych dla warszawiaków danych epidemiologicznych, wskazujących na choroby układu krążenia, jako pierwszą przyczynę ich umieralności, budowa nowoczesnego, dobrze wyposażonego oddziału kardiologicznego ma bardzo istotne znaczenie. Z placówki tej będą korzystać nie tylko mieszkańcy Woli, ale i dzielnic ościennych, a także pozostali warszawiacy - powiedziała podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Równocześnie modernizowane są pomieszczenia, gdzie będzie mieścił się oddział geriatryczny. Przestronny, dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych pomieści 10 sal 3-osobowych z łazienkami oraz dwie sale wzmożonego nadzoru (1- i 5-osobową). Oddział będzie także wyposażony w sale terapii zajęciowej, gabinety fizykoterapii i gabinet psychologa i będzie największy oddział zachowawczo-geriatryczny w województwie mazowieckim.

- Jest to bardzo ważna inwestycja w sytuacji odczuwalnego, nie tylko w Warszawie, braku bazy łóżkowej w internie szpitalnej. Znany jest również powszechnie problem rosnącej populacji osób starszych, którzy są najczęściej pacjentami oddziałów internistycznych. Nowy oddział internistyczno-geriatryczny, dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych, powinien chociaż w części poprawić dostępność leczenia szpitalnego w tej dziedzinie – podkreśliła zapoznając się z postępem prac na budowie pawilonu prezydent Warszawy.

W sumie, dzięki nowym inwestycjom, szpital wzbogaci się łącznie o 57 nowych łóżek, co zdaniem dyrekcji znacznie zmniejszy przepełnienie oddziału chorób wewnętrznych i skróci kolejkę pacjentów w SOR zakwalifikowanych do hospitalizacji na internie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast