Nowy numer 44/2020 Archiwum

Syreny ostrzegły Warszawę

Po 10.00 na terenie Warszawy zawyły syreny. Na szczęście to tylko test systemu wykrywania i ostrzegania na wypadek zagrożenia terrorystycznego z powietrza.

Po 10.00 na terenie Warszawy zawyły syreny. System syren alarmowych został uruchomiony w związku z prowadzonymi ćwiczeniami taktyczno-specjalnymi pod kryptonimem Renegade-Kaper. Treningowe syreny alarmowe alarmują o zagrożeniu z powietrza. 

Ogłoszenie alarmu nastąpiło przez emisję sygnału akustycznego modulowanego przez 3 minuty. Odwołanie alarmu oznajmił 3-minutowy sygnał akustyczny ciągły. Równolegle na Lotnisku Chopina odbywają się ćwiczenia taktyczno-specjalne przeciwdziałania atakom terrorystycznym z powietrza i morza. Celem ćwiczenia jest sprawdzenie procedur współdziałania oraz przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym z powietrza i morza. Scenariusz ćwiczenia zakłada między innymi przechwycenie w locie statku powietrznego opanowanego przez terrorystów i zmuszenie go do lądowania na Lotnisku Chopina.

Próbny alarm przeprowadzany jest raz w roku. Organizatorem jest Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych. Syreny tworzą system ostrzegania i alarmowania ludności. Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia, jednak minimum raz w roku powinno być sprawdzane ich działanie. W województwie mazowieckim test tradycyjnie przeprowadzany jest 1 sierpnia, aby równocześnie symbolicznie uczcić pamięć powstańców warszawskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama