Nowy numer 25/2018 Archiwum

Będzie ratować życie

Nowe lądowisko dla śmigłowców ratownictwa medycznego zacznie wkrótce działać przy Centrum Zdrowia Dziecka. Skróci to czas transportu małych pacjentów do izby przyjęć.

Lądowisko już jest gotowe. Płyta dla helikopterów znajduje się naprzeciwko głównego wejścia do szpitala, dzięki czemu od razu będzie można przetransportować małych pacjentów do Izby Przyjęć Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”. Także w nocy specjalne oświetlenie nawigacyjne umożliwi lądowania.

Do tej pory w nagłych przypadkach helikoptery lądowały awaryjnie na parkingu przed drzwiami szpitala. Było to jednak uciążliwie z wagina parkujące tam samochody. Placówka posiada także lądowisko, ale oddalone jest ono kilkaset metrów od wejścia do szpitala. Za każdym razem trzeba było więc dowozić dziecko karetką.

Na nowym lądowisku pierwsi pacjenci mogą wylądować już 24 czerwca, kiedy zaplanowane jest jego oficjalne otwarcie.

Wraz z otwarciem lądowiska otwarta zostanie także rozbudowana klinika anestezjologii i intensywnej terapii. - Jest to największy zespół anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej w kraju. W Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, jako jedynym ośrodku w Polsce wykonywane są transplantacje wątroby czy nerek u dzieci. Istnieje więc ogromne zapotrzebowanie na dalszy rozwój transplantologii i innych wspomagających transplantologię nowoczesnych metod terapii. Ponadto Instytut stał się jedynym ośrodkiem gromadzącym wszystkie dzieci z Polski z przewlekłą niewydolnością jelit i wymagające przewlekłego żywienia pozajelitowego - czytamy w opisie projektu.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym z UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Cała inwestycja, czyli budowa bloku i lądowiska, ma kosztować prawie 73 miliony złotych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma