Nocny spływ kajakowy, wejściówki na film "Apartament", szarlotka na urodziny papieża... W tę noc trudno się nudzić.
W 12. edycji Nocy Muzeów w Warszawie udział weźmie 237 placówek, w tym 50 muzeów. Przygotowały one wystawy, pokazy, spotkania, koncerty, spacery, spektakle, degustacje, a nawet nocne rejsy po Wiśle. Wszystkiego w jedną noc obejrzeć się nie da, warto więc już wcześniej wybrać i zaplanować trasę. Wieczorem 16 maja można odwiedzić Belweder, Sejm, Senat, kancelarię premiera, gabinet prezydent Warszawy i inne stołeczne urzędy. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości. Wiele miejsc jest dostępnych dla zwiedzających przez cały wieczór, ale niektóre imprezy, jak na przykład spacer z przewodnikiem po przedwojennym Ogrodzie Saskim czy Ogrodzie Krasińskich, odbędą się tylko jeden raz. Na niektóre atrakcje obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.
Po szabacie, czyli po godz. 22, swoje podwoje dla zwiedzających otworzy Synagoga im. Nożyków przy ul. Twardej 6. O godz. 22.40 i o 24.00 przewodnik będzie oprowadzał i opowiadał o synagodze (mężczyźni są proszeni o przyniesienie nakryć głowy).
Narodowe Centrum Kultury z kolei zaprasza do Kordegardy przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 na dwa zamknięte pokazy filmu "Apartament", zawierającego niepublikowane dotąd materiały z życia Karola Wojtyły. Pokazy odbędą się o 20.30 i 22.00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy (kordegarda@nck.pl).
Papieża Polaka przypomni też w ten wieczór Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11. Z okazji urodzin papieża zaprosi chętnych na wędrówki z ojcem świętym po beskidzkich szlakach. Wędrówki będą wirtualne, ale szarlotka i gorące kakao dla nocnych wędrowców - jak najbardziej realne.
Bazylika Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3 organizuje dla dzieci koncert wiolonczelowy (godz. 19), a dorosłych zaprasza na koncert organowy i kameralny (godz. 22). Z kolei Galeria Porczyńskich przy pl. Bankowym 1 zaprasza 16 maja do obejrzenia wystawy o zgromadzeniach zakonnych pomagających chorym i cierpiącym.
Fundacja "Ave" organizuje cztery rejsy kajakowe po Kanale Żerańskim z opowieściami o historii tego miejsca. Grupy startują z Portu Żerańskiego i mostku przy Białołęckiej o godz. 19.30, 21.00, 22.30 i 24.00. Obowiązują zapisy (avetki@wp.pl).
Jak co roku, między placówkami uczestniczącymi w Nocy Muzeów w Warszawie będą kursowały m.in. zabytkowe autobusy i tramwaje, wśród nich popularne "ogórki". Miasto skieruje również dodatkowe autobusy na wybrane linie nocne, a kilkanaście linii autobusowych i tramwajowych wydłuży kursowanie do godz. 2.30. Metro będzie jeździło według rozkładu sobotniego, do godz. 3.
16 maja na pl. Defilad będzie czynny (od godz. 18.30) punkt informacyjny. Do dyspozycji zwiedzających będzie 50 tys. wydrukowanych mapek z układem komunikacji specjalnej Nocy Muzeów 2015. Dostępnych będzie także 47 tys. sztuk informatorów w wersji polskiej oraz 3 tys. w wersji angielskiej.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w Warszawie jest dostępny na stronie: http://www.kulturalna.warszawa.pl/noc_muzeow_2015.html