Nowy numer 43/2020 Archiwum

Piłsudski z kolejną nagrodą

Niezniszczalny i najlepszy na świecie.

Dwudziestozłotowy banknot NBP, upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich, uznano za najlepszy banknot kolekcjonerski na świecie.Tak orzekli przedstawiciele 70 banków centralnych oraz członkowie instytucji emisyjnych z całego świata, który obradowali w Vancuver w Kanadzie. Już w marcu tego roku European High Security Printing w Budapeszcie dostał nagrodę za grafikę oraz wysoki poziom zabezpieczeń.

Wizerunek banknotu został przygotowany przez Andrzeja Heidricha na podstawie projektu banknotu o nominale 5 000 000 zł jego autorstwa, przygotowanego w pierwszej połowie lat 90. Ze względu na denominację rozpoczętą 1 stycznia 1995 r. banknot ostatecznie nie wszedł jednak do obiegu.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się wizerunek marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej – orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari nadanego marszałkowi.

Banknot jest wyjątkowy nie tylko ze względu na piękno szaty graficznej. Jest pierwszym wykonanym z polimeru, czyli plastiku. Dlatego jest trwalszy od papierowych poprzedników. Nie ma znaku wodnego, a jedynie hologram z wizerunkiem Belwederu umieszczony w przezroczystym polu banknotu.

Banknoty polimerowe są obecnie używane w kilkudziesięciu krajach świata – do grupy tej dołączyły ostatnio m.in. Kanada. W kilku państwach, np. w Australii i Nowej Zelandii, wszystkie znajdujące się w obiegu banknoty są wykonane z tego materiału, w pozostałych – tylko wybrane nominały.

Nagrodzony banknot z marszałkiem wprowadzono do obiegu 5 sierpnia ub. r. Wśród kolekcjonerów jego cena prawie czterokrotnie przekracza wartość nominalną.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama