Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nie afiszował się ze świętością

Wielu ze świadków życia Jana Pawła II nie miało wątpliwości: On będzie świętym. Ich wspomnienia zamieścił w książce "Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków" ks. Ireneusz Skubiś.

Honorowy redaktor naczelny tygodnika "Niedziela” dotarł do osiemnastu osób, które na co dzień współpracowały z ojcem świętym, jego przyjaciół, osób, które słuchały jego wykładów, a także tych, którzy żywią do Jana Pawła II szczególną wdzięczność. Wśród rozmówców znały się nie tylko znane nazwiska jak kard. Stanisława Dziwisz, papieski fotograf Arturo Mari, rzecznik Watykanu, Joaquin Navarro-Valls czy wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II - Wanda Półtawska, ale także są wspomnienia Kard. Mariana Jaworskiego, s. Zofii Zdybickiej USJK, kard. Józefa Glempa czy o. Jana Góry OP.

- Kiedy się modlił, to jakby był zrośnięty z klęcznikiem. A kiedy patrzył ludziom w oczy, wydawało się, że świat nie istnieje - wspomina Jana Pawła II dominikanin.

W sumie podczas pracy dziennikarskiej zgromadzono przeszło 16 godzin filmowego materiału - wywiadów. -  Chcieliśmy pokazać Jana Pawła II jako cudownego papieża i Polaka. Książka jest odpowiedzią na zapytania bardzo wielu ludzi, którzy czekając na kanonizację, zastanawiali się, jak w naszej ojczyźnie będzie odzwierciedlony życiorys świętego. Pod tym kątem chcieliśmy opracować tę książkę - powiedział podczas konferencji prasowej promującej ks. Ireneusz Skubiś.

Na bazie zebranych świadectw, w ciągu kilku miesięcy, ma powstać film o Janie Pawle II. - Postaram się, by dokument zawierał główne myśli, które zostały wydobyte podczas wywiadów. Dzięki temu może powstać cenna rzecz - zapowiedziała Alina Czerniakowska, reżyserka powstającego filmu.

I dodała: - Myślę, że to "otwarcie" Jana Pawła II pomoże nam raz jeszcze otworzyć oczy na to, czego dzisiaj tak bardzo nam potrzeba: na prawdę, na Boga, na drugiego człowieka.

Dzięki uprzejmości Biblioteki "Niedzieli" dla czytelników warszawskiego "Gościa" mamy dwa egzemplarze książki o świętym papieżu. Rozlosujemy je wśród Czytelników, którzy do 24 maja na adres warszawa@gosc.pl prześlą e-mail z tytułem książki i danymi niezbędnymi do wysyłki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama