Duchowi spadkobiercy bł. Stanisława Papczyńskiego mają aż trzy parafie w Warszawie. Warszawski przewodnik Krzysztof Przygoda oprowadzi po ich klasztorze na Stegnach.
Zakon, którego początki związane są z Mazowszem - pierwszy klasztor powstał i do dziś istnieje w Puszczy Mariańskiej - był pierwszym zgromadzeniem męskim na ziemiach Polski, którego Założycielem był Polak. I pierwszym na świecie, którego nazwa wiązała się z przyjętym dopiero dwa wieki później dogmatem o Niepokalanym Poczęciu Maryi (1854 rok). Kilka lat później marianie zostali zaproszeni przez biskupa poznańskiego Stefana Wierzbowskiego do zakładanej przez niego Nowej Jerozolimy, dzisiejszej Góry Kalwarii, gdzie znajduje się grób założyciela.
W samej Warszawie marianie posługują w trzech parafiach: oprócz Stegien, także na Pradze-Północ, gdzie prowadzą hospicjum domowe i rozwijają duszpasterstwo narzeczonych i małżeństw (parafia Matki Bożej z Lourdes) oraz na Marymoncie (parafia Matki Bożej Królowej Polski). Z powodzeniem realizują w nich swój trzeci, obok maryjnego i eschatologicznego (modlitwa za zmarłych), charyzmat apostolski. To samo czynią w sanktuarium w Stoczku Warmińskim, sanktuarium licheńskim, gdzie ostatnio przy Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, powstała poradnia alternatywnej wobec in vitro naprotechnologii, czy na Ealingu w Londynie, gdzie prowadzą polską parafię pod wezwaniem NMP Matki Kościoła.
Wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną „Skarbiec Mazowiecki” oraz przewodnikiem warszawskim Krzysztofem Przygodą zapraszamy 23 maja o godz. 10 na spotkanie i zwiedzanie parafii Księży Marianów na Stegnach, ul. Św. Bonifacego 9. 27 maja o 13.30 specjalną audycję nada na ten temat Radio Warszawa. 6 czerwca w cyklu "Klasztory w panoramie Mazowsza" organizowany jest także wyjazd szlakiem pierwszych klasztorów mariańskich. O godz. 8 z pl. Bankowego autokarem będzie można pojechać do Puszczy Mariańskiej oraz Góry Kalwarii i Goźlina, do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Mariańskim Porzeczu. Informacja i zapisy w siedzibie LOT „Skarbiec Mazowiecki”, ul. Nowogrodzka 49 (róg ul. św. Barbary), wejście do Punktu Obsługi Turystów przez Centrum Duszpasterstwa w od poniedziałku do czwartku w godz. 11-15 lub pod tel. tel. 502 057 882 i e-mailem: przygodak@onet.pl.
więcej w najnowszym numerze "Gościa Warszawskiego"