Wysyłają listy, oprowadzają po muzeum i przeprowadzają wywiady. Swoją pracą mówią powstańcom: Dziękuję!
Okazji, by dotknąć żywej historii jest znacznie więcej. Podczas ubiegłorocznej premiery filmu "Miasto 44", zaproszonym na pokaz powstańcom pomagało 120 wolontariuszy. Każdy z nich ubrany był w przedwojenny strój. Ich zadaniem było zaprzyjaźnić się z powstańcami. - Niektóre z tych relacji trwają do dziś - zwraca uwagę J. Ołdakowski.
Budowanie międzypokoleniowych relacji to także zadanie, które stawa sobie muzeum - w tym roku rozpoczął się cykl spotkań powstańców z wolontariuszami, podczas których bohaterowie dzielą się swoją historią. - Jestem zachwycona. Tyle w nich humoru, dystansu do życia. Pokazują nam świat, który już ginie - pięknych przyjaźni, poświęcenia - dzieli się jedna z wolontariuszek.
- Po dziesięciu latach funkcjonowania wolontariatu, powstańcy są pewni, że to wolontariusze będą spadkobiercami ich ideałów. Na ówczesne czasy oni byli takimi ochotnikami, którzy zgodzili się dobrowolnie służyć Polsce i drugiemu człowiekowi. To jest klucz do zrozumienia ich pokolenia. W czasie pokoju byliby aktywnymi obywatelami - walczącymi ze złem i wspierającymi dobro - zauważa J. Ołdakowski.
Społecznikami zajmuje się specjalnie powołana do tego jednostka - Centrum Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego. Oprócz szkoleń z zakresu wiedzy historycznej, wolontariusze uczą się, jak reagować w konfliktowych sytuacjach, zdobywają nowe umiejętności z zakresu komunikacji, a także integrują się ze sobą.
Wiele ze zdobytych doświadczeń można z powodzeniem wpisać do CV, pochwalić się pracodawcy. Jednak dla wolontariuszy praca na rzecz muzeum to coś znaczenie ważniejszego, niż pierwszy szczebel w "karierze” zawodowej.
- Mój wolontariat to sposób podziękowania tym, którzy walczyli o niepodległość Polski. Chcę też pokazać Powstańcom, że i dziś są młodzi ludzie, którzy biorą z nich przykład i budują silną i bezpieczną Polskę - przyznaje Adam Lewandowski, wolontariusz.
Każda taka "cegiełka dziękczynienia” stworzy kiedyś potężny mur, mur pamięci.