Modlitwa za braci, którzy giną, bo trzymają za rękę Jezusa.
"Kenia, Pakistan, Libia, Syria, Nigeria – to tylko początek litanii państw, w których wyznawanie wiary w Chrystusa jest naznaczone wyrokiem śmierci w zawieszeniu. Terroryzm i wojny pustoszą wielką część świata, zostawiając za sobą biedę i cierpienie. Wśród ich ofiar jest wielu chrześcijan, którzy do samego końca służyli biednym i potrzebującym lub zostali zabici przez religijnych fundamentalistów tylko dlatego, że wierzyli w Jezusa. Ich świadectwo wierności Ewangelii aż do końca jest świadectwem miłości, która nie ustaje i ma potencjał zmiany świata w sposób zupełnie inny, niż chcieliby ich oprawcy. XXI wiek stał się wiekiem męczenników, o których ofierze chcemy pamiętać i chcemy zwrócić na nich uwagę naszego miasta" - piszą członkowie Wspólnoty Sant`Egidio, zapraszając do wspólnej modlitwy w intencji współczesnych męczenników.
Modlitwa będzie miała charakter ekumeniczny, uwzględniając fakt, że w w wielu krajach za wiarę umierają członkowie różnych Kościołów i wyznań chrześcijańskich. 3 czerwca o godz. 19 w kościele św. Marcina, przy ul. Piwnej 9/11, Liturgię Męczenników poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. W czasie wspólnotowej modlitwy wymienione zostaną imiona niektórych współczesnych męczenników oraz przedstawione ich krótkie życiorysy. Wśród wspomnianych będą osoby zamordowane z powodu wiary w Jezusa, ale również te, które dobrowolnie poświęciły życie, wiernie służąc najuboższym i chorym, na przykład zarażonym wirusem Ebola w Liberii. Ich męczeńską śmierć będzie symbolizowała procesja z krzyżami i palmami.
Ekumeniczna Liturgia Męczenników będzie wołaniem o pokój na świecie, także ten w sferze przekonań religijnych i duchowych. Będzie również prowokowała do stawiania sobie pytań o własną wiarę i wiarygodność, o to, jakimi jesteśmy świadkami Chrystusa, o miłość i miłosierdzie, które mamy nieść światu.
Wspólnota Sant’Egidio założona została w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Riccardiego. Dziś skupia około 60 tys. członków w 75 krajach świata. Jej głównym charyzmatem jest łączenie modlitwy i pomocy ubogim, obejmującej: bezdomnych, chorych, osoby starsze, dzieci, niepełnosprawnych, więźniów, uchodźców, oraz działanie na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego „w duchu Asyżu”. W Warszawie Sant’Egidio funkcjonuje od 2008 roku. Obecnie stołeczna wspólnota liczy około 50 osób. Jej członkowie regularnie spotykają się z bezdomnymi w centrum i na peryferiach miasta, przygotowując dla nich „kolację na ulicy”, odwiedzają także podopiecznych jednego z warszawskich Domu Pomocy Społecznej. Wspólnota organizuje comiesięczne modlitwy: o pokój – w każdy pierwszy wtorek miesiąca o godz. 19:00 w kościele środowisk twórczych na Placu Teatralnym oraz za chorych – w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 20 w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim.
Kult współczesnych męczenników jest jednym z charyzmatów Sant’Egidio. Wspólnota od 1993 roku opiekuje się kościołem św. Bartłomieja w Rzymie, gdzie z inicjatywy papieża Jana Pawła II czczone są relikwie męczenników XX i XXI w., pochodzących – zgodnie ze słowami Ojca Świętego: „W męczennikach już jesteśmy zjednoczeni” – z różnych kościołów chrześcijańskich. Rzymskie sanktuarium to miejsce ważne również dla Polaków – znajdują się tam relikwie m. in. Św. Wojciecha, bł. Jerzego Popiełuszki , bł. Karoliny Kózkówny i św. Maksymiliana Kolbe.