Nowy numer 43/2020 Archiwum

Patronka sadowników

- Nie wiedzieliśmy, że w naszej parafii mamy tak cenny skarb - mówi ks. Leszek Bruliński, proboszcz parafii św. Prokopa Opata w Błędowie.

Obraz Matki Bożej Błędowskiej Patronki Sadowników wisi w głównym ołtarzu kościoła św. Józefa w parafii św. Prokopa Opata w Błędowie. W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski ołtarz z maryjnym wizerunkiem poświęcił kard. Kazimierz Nycz. - Cieszymy się, że mamy swoją Matuchnę - mówią wzruszeni parafianie.

Dzieje obrazu są zawiłe. - To smutna historia - przyznaje ks. Leszek Bruliński, proboszcz parafii w Błędowie. Obraz Matki Bożej Błędowskiej przez lata zarastał grubym kurzem. Przekazywany z kościoła do kościoła, wielokrotnie przemalowywany, trafił w końcu na strych kościoła św. Prokopa Opata w Błędowie. I mógłby tak przeleżeć kolejne dziesiątki lat, gdyby nie odkrycie, jakiego w latach 60-tych dokonały dwie stołeczne konserwatorki: dr Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska. Te same znawczynie sztuki, które w parafii w Kosowie Lackim odkryły obraz św. Franciszka pędzla El Greca. Choć obraz z Błędowa nie jest tak znakomitego autorstwa, bez wątpienia jest to zabytek sztuki.

Patronka sadowników   Wizerunek MB Błędowskiej Patronki Sadowników Bogdan Sarwiński Obraz datowany jest na XV w. i w swojej wymowie jest bardzo symboliczny. Maryja odziana jest w ciemnobłękitny płaszcz, wskazujący na królewskość, wyniesienie i niebiańską niewinność. Przyciąga swoim spojrzeniem. Prawą ręką pokazuje na Syna. Czerwona szata jest symbolem Jego męki. Dzieciątko prawą rękę wzniesioną ma do błogosławieństwa, w lewej, oparte o kolano, trzyma Pismo Święte. Uwagę zwraca wyraźne ucho skierowane w stronę wiernych - to z kolei symbol Jezusa słuchającego próśb.

W katalogu zabytków sztuki w Polsce konserwatorki sporządziły adnotację: "Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w kościele filialnym w Błędowie, pochodzący z trzeciej ćwierci w. XV, jest najwcześniejszą pozycją malarstwa sztalugowego, nie tylko na terenie powiatu, ale (obok obrazu czerwińskiego i daniszewskiego) na całym Mazowszu. Powiększa on wczesną grupę naśladownictw wizerunku Matki Boskiej tzw. Piekarskiej, obecnie zwanej Krakowską, na terenie Mazowsza reprezentowaną piętnastowiecznym obrazem z Pustelnika (pow. mińsko-mazowiecki)”.

Znawcy sztuki twierdzą, że obraz nawiązuje do malarstwa włoskiego. W Polsce znajdują się podobne wizerunki m.in. w Opolu, w Wojkowicach, a także w Błotnicy.

Zabytek przeszedł gruntowną konserwację, ale nie trafił z powrotem do błędowskiej świątyni. Ówczesny proboszcz przekazał go kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, a ten z kolei ofiarował go wznoszonemu z wielkim trudem kościołowi Opatrzności Bożej na Ochocie. W 2012 r. do Błędowa, z inicjatywy ks. Wiesława Kądzieli powróciła jego kopia. Początkowo obraz wisiał na sztaludze przy ołtarzu w kościele św. Józefa (drugi kościół w parafii św. Prokopa Opata). Następnie, po renowacji kościoła, zawisł w głównym ołtarzu.

W dokumencie z poświęcenia po raz pierwszy użyta została nazwa: Matka Boża Błędowska Patronka Sadowników.

- Gmina Błędów nazywana jest największym sadem Europy. Poza tym, w naszym kościele od kilku lat odbywają się sadownicze dożynki - wyjaśnia ks. Leszek Bruliński, proboszcz parafii św. Opata w Błędowie.

Proboszczowskim pragnieniem jest, by w przyszłości w małej parafii powstało maryjne sanktuarium. - On dopiero raczkuje. Ludzie spontanicznie modlą się przed obrazem, pojawiają się pierwsze wota, za otrzymane łaski. Przygotowuję właśnie nabożeństwo do Opiekunki Sadowników - mówi.

- W parafii powstaje Bractwo Apostolsko-Modlitwewne Matki Bożej Opiekunki Sadowników, którego zadaniem będzie rozwijane maryjnej pobożności. Czekamy na zatwierdzenie jego statusu. Chciałbym także, by na sadownicze dożynki przyjeżdżali do Maryi sadownicy z całego regionu - wyjaśnia ks. proboszcz. I zaznacza, że za wcześnie jednak, by mówić o kulcie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama