Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ukraina broni Europę przed wojną

- Już po raz kolejny w historii Ukraina zasłania Europę przed wojną. Sprawa pokoju na Ukrainie to także pokój dla Europy. Przyjechałem dziękować za duchową solidarność okazywaną nam od miesięcy - powiedział abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Patriarcha kijowsko-halicki przyjechał wziąć udział we wspólnej modlitwie na zaproszenie generała Zakonu Paulinów i przeora Jasnej Góry "O Boże zmiłowanie" dla Ukrainy. Paulini wraz z pielgrzymami, w odpowiedzi na apel Konferencji Episkopatu Polski, od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu codziennie modlą się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o zaprzestanie działań wojennych w Donbasie.

- Ta inicjatywa wzruszyła wiele serc na Ukrainie. Matka Boża Częstochowska jest także Matką Ukrainy - powiedział abp Szewczuk, dodając, że tylko w ciągu ostatnich 24 godzin na Ukrainie zabito 8 żołnierzy, a 20 innych zostało rannych. - Kościół chce mówić prawdę, a wojna przeciwko Ukrainie jest także wojną dezinformacji. Jako chrześcijanie, najpierw musimy być tymi, którzy szerzą pokój i pojednanie. Bo jak powiedział Franciszek, pokój trzeba budować każdego dnia.

Laureatami Nagrody Pojednania byli w poprzednich latach m.in. Jan Paweł II i Jerzy Kłoczowski   Laureatami Nagrody Pojednania byli w poprzednich latach m.in. Jan Paweł II i Jerzy Kłoczowski Tomasz Gołąb /Foto Gość Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odniósł się również do planowanego na jutro spotkania papieża Franciszka z Władimirem Putinem. - Wierzymy, że jako Wikariusz Chrystusa papież ma osobliwą łaskę od Ducha Świętego, aby powstrzymać agresję na Ukrainę - powiedział.

Arcybiskup Szewczuk dodał, że wojna powoduje nie tylko problemy ekonomiczne, ale także bolesne rany dla społeczeństwa i ukraińskich rodzin. Zgodnie z szacunkami międzynarodowych organizacji, pochłonęła już ok. 6 tys. ofiar, 20 tys. osób zostało rannych, a 1,5 mln musiało uciekać z regionów konfliktu. - Ale ta statystyka jest chyba zaniżona, może nawet podwójnie. Dziś można mówić o katastrofie największej od zakończenia II wojny światowej w Europie. Ukraina sama sobie nie poradzi. Chciałbym podziękować Caritas Polskiej i międzynarodowej. Bóg zapłać wszystkim, którzy troszczą się o wolność waszych sąsiadów - powiedział, dodając, że społeczeństwo ukraińskie, mimo rozsiewanej propagandy rosyjskiej, jeszcze nigdy nie było tak zjednoczone w obliczu najeźdźcy, podobnie, jak ukraińskie związki wyznaniowe.

Podczas gali w Łazienkach Królewskich wręczono również statuetki tegorocznym laureatom nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego. Figurkę przedstawiającą dwa kwiaty - maku i bławatu - otrzymali w tym roku prof. historii Leonid Zaszkilniak oraz europoseł Paweł Kowal. Nagrody otrzymały także media - internetowe Radio Wnet oraz internetowy kanał telewizyjny Hromadske.TV.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Hydrus
  10.06.2015 08:47
  "Kościół chce mówić prawdę, a wojna przeciwko Ukrainie jest także wojną dezinformacji. Jako chrześcijanie, najpierw musimy być tymi, którzy szerzą pokój i pojednanie."

  A kiedy kościół greko-katolicki zacznie mówić prawdę o mordach dokonywanych na Polakach przez swoje owieczki. Kiedy zacznie mówić o swoich kapłanach, którzy nawoływali do tych mordów i błogosławili bandytów. Kiedy zacznie mówić o swoich duchownych, którzy kierowali napadami i mordami.
  doceń 1
 • piotr_szel
  11.06.2015 10:11
  Po pierwsze: kiedy jeszcze (czy w ogóle kiedykolwiek) Ukraina jako państwo broniła Europy przed czymkolwiek? Chociaż przepraszam, słyszałem że Sobieski ponoć był Ukraińcem, jeżeli to miał na myśli Szewczuk - to nie mam więcej pytań w tym temacie - poza jednym: jakie ma wykształcenie?
  Po drugie: nadmienił o ofiarach żołnierzach - a ofiary cywilne, dzieci, kobiety, które giną głownie po stronie wschodniej ponieważ wojsko ukraińskie nie ma odpowiednich osób, które potrafią kierować ogniem artyleryjskim i wiele obiektów cywilnych jest ostrzeliwanych? To są informacje potwierdzone z pod Doniecka. Mam na to relacje i zdjęcia po ostrzale.
  Kolega z Kijowa opowiadał też o potężnej nienawiści skierowanej do zwykłych ludzi ze wschodu - których utożsamia się z Rosjanami. Jego szef życzył śmierci wszystkim na wschodzie - dzieciom, kobietom, wszystkim... Znajoma Polka, która ma rodzinę na wschodzie Ukrainy potwierdza to. Jej rodzina woli uciec do Rosji ponieważ zło identyfikuje z Zachodem. Mój kolega z Odessy ukrywa się przed nacjonalistami poza miastem. Pomijam już kwestie Wołynia i Ludobójstwa. Jak mój poprzednik w komentarzu słusznie ujął - kiedy uderzą się oficjele grekokatoliccy po katolicku w pierś za zbrodnię Ludobójstwa? Modlę się za te dzieci niewinne i ich matki - modlę się za zakończenie konfliktu, ale na pewno nie kosztem cywilów. Jeżeli 9 milionów ludzi nie chce być Ukraińcami to dlaczego my mamy im to narzucać? Gdy nam narzucano bycie Niemcami czy Rosjanami podczas zaborów - walczyliśmy i to była chwała - innym odmawiamy tego samego? Czy to przypadkiem nie nazywa się obłuda?
  doceń 0
 • piotr_szel
  11.06.2015 10:25
  Podsyłam relację od nauczycielki z pod Doniecka, jakby ktoś nie wierzył w to, co napisałem w poprzednim komentarzu. Jej ojciec zmarł kiedy usłyszał o tym co przeżyła - miał słabe serce...: http://bezprzesady.com/aktualnosci/wojna-na-ukrainie-trwa-gina-cywile
  Módlmy się za życie tych biednych niewinnych ludzi, za cywilów, za dzieci. Dlaczego mają ginąć w imię nienawiści? Jeżeli chcą być Rosjanami, to dlaczego im tego odmawiać? Dlaczego odmawiać komukolwiek bycia w granicach tego czy innego kraju? O ile to jest tak duża zdecydowana większość? Przede wszystkim rozwiązujmy konflikty na drodze pokojowej. Ukraina moralnie pogrążyła się odwołując do etosu nazistowskiego - banderowskiego. Może nie mówi się tego w mediach ale tam myślą wszyscy ludzie którzy znają historię. Może dlatego to tak niebezpieczna nauka... - że trzeba ja za wszelką cenę zlikwidować...
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma