Nowy numer 43/2020 Archiwum

Mamy nowych proboszczów

Dziewięciu proboszczów odebrało z rąk kard. Kazimierza Nycza nominacje proboszczowskie kierujące ich do pracy w nowych parafiach.

W kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich pasterskie słowo do nowych proboszczów skierował kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał, że podstawowym duszpasterstwem jest to, które koncentruje się wokół sprawowania sakramentu Eucharystii, głoszenia Słowa i katechezy.

- Ważne, żeby robić to w sposób nadzwyczajnie gorliwy, ale samo to w dzisiejszym świecie już nie wystarcza. Dla ewangelizacyjnej misji Kościoła, o której mówił nie tylko papież Franciszek, ale jego poprzednik, Jan Paweł II, jest potrzebna nowa ewangelizacja, w głąb - powiedział kardynał. Podkreślił także, że współcześnie jest ogromne zapotrzebowanie na grupy i wspólnoty parafialne.

Następnie duchowni złożyli wyznanie wiary, proboszczowską przysięgę i podpisali dekrety kierujące ich na nowe parafie.

Najbardziej zaskakująca zmiana dotyczy stołecznych świątyń, którym patronuje Opatrzność Boża. Parafie Opatrzności Bożej na Ochocie i Opatrzności Bożej na Wilanowie wymieniły się proboszczami. Ochockiej wspólnocie pasterzować będzie ks. Paweł Gwiazda, wilanowskiej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz, który dodatkowo został mianowany kustoszem powstającego sanktuarium Bożej Opatrzności.

- Moim dodatkowym zadaniem będzie rozwój kultu Bożej Opatrzności. Jak dotąd centralnym jego punktem jest Święto Dziękczynienia, które już zyskało wymiarpoza diecezjalny. Dodatkowo kult będzie rozwijać się przez mężów Bożej Opatrzności - św. Jana Pawła II i kard. Wyszyńskiego, których muzeum właśnie powstaje - mówił zaraz po otrzymaniu dekretu ks. Tadeusz Aleksandrowicz.

Nowego proboszcza, ks. Romana Borkowskiego, który dotychczas był proboszczem parafii Świętej Trójcy w Konarach, otrzyma także parafia Zwiastowania Pańskiego w Warszawie. Dotychczasowy proboszcz tej parafii, ks. Piotr Fołtyn, obejmie urząd proboszcza w parafii św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie.

Z kolei ks. Bogdan Przegaliński, dotychczasowy proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Konstancinie-Jeziornie i dziekan tego dekanatu, będzie proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie.

- Nie robiłem wywiadu, do jakiej parafii idę. Otwieram się na nowe - mówi ze spokojem ks. Bogdan Przegaliński. Cieszy się, że w poprzedniej parafii udało mu się zbudować wspólnotę i podjąć ciekawe inicjatywy, np. konkurs kolęd i pastorałek, którego zwycięzcy nagrywają płytę, na której bożonarodzeniowe utwory wykonują wraz z proboszczem.

- Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim parafinom, a także katechetom, w szczególności pani Anecie - mówi.

Nominacje proboszczowskie otrzymali też księża, którzy dotąd nie byli proboszczami. Nowym proboszczem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie będzie ks. Mirosław Kreczmański, dotąd rezydent w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Parafię Świętej Trójcy w Konarach obejmie ks. Piotr Liber, dotychczasowy wikariusz w parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie. Ks. Marek Makowski, rezydent w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, będzie proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu, zaś ks. Robert Tomasik, który pracuje jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce, został proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca w Konstancinie-Jeziornie.

Czterech księży proboszczów odchodzi także na emeryturę. Są to: ks. Ryszard Lewandowski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ks. Władysław Nowicki, proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu, ks. Bogusław Pasternak, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny, ks. Józef Tchórz, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Pruszkowie.

Parafianie poznają swoich nowych pasterzy już 28 czerwca, kiedy to oficjalnie obejmą swoje urzędy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama