Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Przyjdź Panie

Złoty krzyż na niebieskim tle, greckie litery i biblijna modlitwa. Jaka jest symbolika herbu nowego biskupa?

Herb nawiązuje do ikonografii wczesnochrześcijańskiej. Złoty krzyż na niebieskim tle jest krzyżem chwalebnym. Greckie litery IC XC są inicjałami Jezusa Chrystusa. Słowo "NIKA” oznacza w języku greckim "Zwycięża”. Herb symbolizuje ostateczne zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią.

Dewiza "Marana tha” pochodzi z języka aramejskiego, którym mówił Jezus i oznacza "Przyjdź Panie”. Występuje u św. Pawła (1 Kor 16, 22), a także w zakończeniu Didache. Było to przypuszczalnie wezwanie liturgiczne pierwotnego Kościoła. Jego echo przebrzmiewa w zakończeniu Apokalipsy: "Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź” (Ap 22,20).

Modlitwa "Marana tha” wyraża tęsknotę Kościoła, który wraz z Maryją oczekuje na powtórne przyjście Chrystusa w chwale na zakończenie czasów.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma