Nowy numer 43/2020 Archiwum

Trzy pary "wymieniły" się nerkami

Po blisko 12 godzinach w klinice chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus zakończył się tzw. przeszczep łańcuchowy nerek. - To historyczna chwila - cieszą się lekarze.

- Mamy to za sobą. Jestem bardzo szczęśliwy. Czekaliśmy na to od lat i nareszcie się ziściło - powiedział po zakończonej operacji prof. Andrzej Chmura.

Operacja przebiegła zgodnie z planem i bez komplikacji. - Zarówno dawcy, jak i biorcy czują się dobrze, a przeszczepione nerki wydzielają mocz. Najbliższe dni pokażą, jak szybko można będzie wypisać naszych pacjentów - powiedział z kolei dr Rafał Kieszek.

To pierwszy w Polsce tzw. "przeszczep łańcuchowy”, który został przeprowadzony między trzema parami, które wymieniły się między sobą nerkami. Znaleźli się wśród nich pacjenci, którzy chcieli być dawcami tego narządu dla bliskiej im osoby, ale nie mogli tego zrobić bezpośrednio z powodu niezgodnej grupy krwi lub tzw. niezgodności immunologicznej.

Na przeprowadzenie pierwszego w Polsce "przeszczepu łańcuchowego” zgodziła się Komisja Etyczna Krajowej Rady Transplantacji oraz sąd. Zgoda sądu była potrzebna, ponieważ polskie prawo nie pozwala na pobranie i przeszczepienie nerki od tzw. dawcy altruistycznego, jednak art. 13 Ustawy Transplantacyjnej dopuszcza możliwość przekazania narządów osobie niespokrewnionej w przypadku "szczególnych względów osobistych".

Dwa pobrania nerki zostały przeprowadzone mało inwazyjną metodą laparoskopii 3D. Polega ona na wziernikowaniu jam ciała z użyciem kamery. U trzeciego dawcy konieczne było zastosowanie klasycznej metody operacyjnej.

- Nasz zabieg od tych przeprowadzanych na Zachodzie odróżnia to, że jest on zamknięty, tzn. trzy pary "wymieniły się" nerkami między sobą. Poza tym zapoznaliśmy te osoby ze sobą przed zabiegiem. Zaprzyjaźnili się i cały czas się wspierali. Są teraz jak rodzina. Duża 6-osobowa rodzina - podkreślił prof. Chmura.

"Wymianę łańcuchową" przeprowadził zespół specjalistów w składzie: prof. Andrzej Chmura, prof. Artur Kwiatkowski oraz dr Rafał Kieszek. Koordynatorem transplantacyjnym całego przedsięwzięcia jest mgr Aleksandra Tomaszek.

W klinice chirurgii ogólnej i transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie w lutym 2015 r. ten sam zespół specjalistów przeprowadził pierwszy w Polsce tzw. przeszczep krzyżowy nerek od żywych dawców niespokrewnionych u dwóch par. Przygotowywano się do niej trzy lata.

W warszawskiej klinice wykonywanych jest 40 proc. wszystkich w kraju przeszczepów od żywych dawców. W 2014 r. przeprowadzono w całej Polsce 55 takich zabiegów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama