GN 32/2018 Archiwum

Żywe trupy (z) Warszawy

Idzie sobie wisielec, tuż obok niego ofiara wypadku samochodowego, a obok jakiś ociekający krwią wampir. Stolica klaszcze z uciechy.

"Uroczy to widok, urocze świętowanie. Setki, jeśli nie tysiące pasjonatów filmów grozy, przemaszerowało ulicami Warszawy. Po co? Żeby się bawić, pokazać swoje pasje i zaskakiwać. Każdy mógł dołączyć do Zombie Walk. Marsz łączył starszych i młodych, a zakończył się wspólnym biesiadowaniem". Tego typu opisy od soboty nie znikają z portali informacyjnych. Oto sympatyczny marsz pasjonatów przeszedł ulicami stolicy. I nawet dzieci świetnie się bawiły.

Czy naprawdę wszystkim podoba się wydarzenie, które (co wynika chociażby ze zdjęć zamieszczanych pod artykułami) było po prostu wstrętne i nie powinno się w miejscu publicznym, w czasie dnia, wydarzyć?

Oto idzie trup. Ocieka krwią. Wyje i słaniając się, udaje konwulsje. Dość sugestywnie. Poczucie estetyki zaczyna się burzyć. Mdli coraz bardziej, gdy spojrzymy na kolejnego trupa: jego twarz jest zielona i wypływa z niej maź nieokreślonego koloru. A jeszcze obok jakaś potworzyca w… ciąży. Wypchanej bądź prawdziwej. Niemniej, z dużego brzucha wystają… małe, zakrwawione rączki. A cała jej sukienka umazana jest w mazi krwiopodobnej. I tak dalej. I tym podobne.

Na taką zabawę urząd miejski od lat wydaje pozwolenie. Idą sobie więc trupy i inne postaci rodem z horroru. Idą środkiem miasta, w którym to (ciekawostka) mieszkają i przebywają nie tylko miłośnicy obrzydlistwa wszelkiego, ale również zwykli obywatele. Obywatele, których wrażliwość i poczucie estetyki, jeszcze nie zostały spaczone przez tzw. filmy grozy. Którzy mają szacunek do śmierci, którzy nie chcą się "nią bawić" - jak zachęcają uczestnicy marszu. I którzy mają prawo, by w swoim mieście, w którym płacą podatki, po prostu czuć się stabilnie i bezpiecznie. (Mimo zniszczonego mostu czy też innych "udogodnień").

I więcej: warto subtelnie przypomnieć, że w Warszawie również mieszkają DZIECI. I o ile można by jeszcze zrozumieć wydanie pozwolenia na tego typu marsz w miejscu odosobnionym lub/i w godzinach wieczornych, o tyle marszujące zombie i inne paskudztwa, na oczach dzieci - to spore nadużycie. Delikatnie mówiąc. Widoki bardzo doskonale i obrzydliwie ucharakteryzowanych postaci - nie są z pewnością odpowiednie dla dziecięcej wrażliwości. Mogą wręcz wywrzeć na delikatnej psychice dziecka - druzgocące wrażenie.

A skoro jesteśmy przy kwestii małoletniej. W marszu szli dorośli. Trudno. Wolno im. Ostatecznie polemika z (zakrawającymi na nekrofilię) fantazjami oraz fascynacjami dorosłych, nie ma sensu. Ale w marszu - szły również… dzieci. Niewiele, to prawda. Ale jednak. Dzieci były również, zapewne przez "ambitnych" rodziców, ucharakteryzowane na ociekające krwią postaci.

I tu już jednak wolność marszujących zamienia się w krzywdę. A pozwolenie miasta - powinno mieć swoje ostre, chroniące dzieci granice. Jeśli rodzicowi pomieszało się od filmów grozy w głowie, jeśli stępiła się naturalna potrzeba ochrony najmłodszych - na straży małolatów powinien stać urzędnik. I po prostu (jeśli naprawdę musi) wydać pozwolenie na marsz, to wyłącznie dla osób dorosłych.

Zresztą mam inną propozycję. Marsz powinien iść niedziałającym Mostem Łazienkowskim. Do przodu, do tyłu, do przodu, do tyłu. Tyle dobrego - że ludzi straszyć nie będzie, a most się w końcu na coś przyda. Względnie też - dobrym miejscem na Zombie Walk, jest plac przy warszawskim ratuszu, bo skoro urzędnicy kolejny rok się na to dziwo godzą, to pewnie dobrze i bawić się razem będą. Oczywiście jednak, teren powinien być ogrodzony, by osoby które sobie trupich widoków nie życzą (a jest ich pewnie większość), po prostu wbrew swej woli ich nie doświadczały.

PS.

Z roku na rok marszujących jest coraz więcej. Z Warszawy zresztą biorą przykład i inne miasta. Ale to w stolicy, w ubiegłą sobotę, przeszło aż 15 tys. "żywych trupów"... Trupi progres.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Ajja
  30.06.2015 14:27
  Marszowników trzeba zaprowadzić do najbliższej kostnicy i pokazać im prawdziwych nieboszczyków. Najlepiej takich znalezionych po roku, skoro już tak pragną mocnych wrażeń. Może wtedy odechce się im udziału w takich durnych inicjatywach.
  doceń 12
 • Gosc
  04.07.2015 11:14
  Jeżeli spojrzymy na to jak na próbę oswojenia własnych leków (głównie przed śmiercią), zamiast bardzo popularnego i poprawnego politycznie ich racjonalizowania czy wypierania, to była to świetna okazja to doświadczalnego zbliżenia się do kwestii własnej śmiertelności i przemijania. Możemy oczywiście wydąć usta, obruszyć się, obrazić i odwrócić plecami do tak "ohydnego" przedstawienia, a jednak myślę, że wynikało ono właśnie z potrzeby przepracowania w sobie, przyjrzenia się z bliska temu, czemu na codzień próbujemy nieświadomie zaprzeczać. Albo próbujemy człowieka - czyli siebie - zrozumieć, albo ocenić. Ta pierwsza opcja osobiście wydaje mi się bardziej ciekawa i pożyteczna, rozumiem jednak przywiązanie do norm i oczekiwań społecznych autorki. Pozdrawiam.
 • derek
  05.07.2015 23:32
  Gdyby autorka znała historię Średniowiecza przypuszczalnie nie popełniłaby tego tekstu.Polecam poczytać o średniowiecznej praktyce danse macabre. Takie korowody były wtedy dość powszechne, a także stanowiły częsty motyw sztuki sakralnej.
 • adas
  06.07.2015 10:28
  A propos śmierci - ale realnie:
  bezskutecznie czekam, że w Gościu któryś z pryncypialnych Autorów podejmie próbę odpowiedzi na pytanie:

  Jak to jest możliwe, że od przedszkola katechyzowana młodzież potrafi zaszczuć swego 14-letniego kolegę do tego stopnia, że jedynym wyjściem dla Niego było samobójstwo?

  Czy w końcu ktoś w Gościu zauważy tę tragedię i powie: czemu - w świetle takich zdarzeń - służyć ma katecheza w szkole? Chłopiec dręczony był cale miesiące...
  Egzamin z miłości bliźniego oblewany dzień pod dniu, a katecheza w swoim monotonnym rytmie się odbywa...
  Po co właściwie?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma