Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mazowsze miodem płynące...

W skansenie w Sierpcu można było posmakować efektów pszczelej pracy.

Polska wieś ma bogate tradycje pszczelarskie. W lipcu przychodzi czas zbierania miodu. By przypomnieć bogatą obrzędowość związaną z pracą przy ulach, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już po raz kolejny zaprosiło zwiedzających do udziału w imprezie plenerowej „Miodobranie w skansenie”. 5 lipca przybyło na nią ponad 1,5 tys. osób. Goście uczestniczyli w poszczególnych etapach zbioru: odymianiu uli, wybieraniu plastrów, odsklepianiu wosku, wirowaniu miodu i zakładaniu węzy w ramkach. Prowadzący przybliżali lecznicze właściwości produktów pszczelego roju. Nikt nie mógł sobie przy tym odmówić posmakowania różnych odmian złotego smakołyku na chrupiącym wiejskim chlebie. Degustacji towarzyszyła dyskusja na temat tego, który rodzaj jest najsmaczniejszy. 

W izbie szkolnej najmłodsi wykonywali pięknie pachnące świeczki woskowe. Prezentacje prac gospodarskich, wśród których znalazły się: tkanie na krosnach, wyrób masła w kierzance, pranie i maglowanie bielizny, wyrób glinianych naczyń, pęczkowanie ziół, szycie na maszynie, wycinanie firanek z papieru, wirowanie śmietany w centryfudze, wytwarzanie mioteł i powrozów, czy pokazy rzemiosła pozwoliły zwiedzającym jeszcze lepiej poznać obyczajowość dawnej mazowieckiej wsi. Przygotowane w jednej ze stodół warsztaty „Jak to ze zbożem było?” przybliżały dawne metody obróbki zbóż. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje konne: przejazdy w siodle i bryczką.

Na polanie w skansenie rozstawił się kiermasz produktów pszczelich i wyrobów regionalnych. W ofercie wystawców znajdowały się miody, propolis, mleczko i kit pszczeli, przedmioty wykonane z wosku i kosmetyki stworzone na bazie pszczelich pożytków. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także tradycyjne potrawy i napoje. Ze sceny przygrywał Zespół Polski w koncercie folklorystycznym „Kolberg i źródła muzyki Chopina” i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca. O godz. 14 w zabytkowym kościele przeniesionym do Sierpca z Drążdżewa, odprawiona została Msza św. w intencji pszczelarzy.

Kolejna duża impreza plenerowa w sierpeckim muzeum: „Żniwa w skansenie”, odbędzie się 2 sierpnia. 

Skansen w Sierpcu w miesiącach wakacyjnych można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 10-18.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy