Nowy numer 24/2021 Archiwum

Chopin na wakacje

- Otwieramy festiwal, który mam nadzieje zagości na stałe na artystycznej mapie stolicy - mówił przed koncertem inaugurującym I Wieczory Chopinowskie na Okólniku prof. Ryszard Zimak, rektor UMFC .

Najnowsza wakacyjna propozycja Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina to dziewięć koncertów plenerowych w wykonaniu młodych artystów z dziewięciu polskich uczelni muzycznych. Ma ona na celu upowszechnianie utworów Chopina i twórczości nią inspirowaną, a także promocję miejsca związanego z biografią słynnego Polaka.

- Proponujemy cyklu koncertów poświęconych naszemu patronowi Fryderykowi Chopinowi, genialnemu kompozytorowi i pianiście. Zachęceni powodzeniem koncertów w Dziekance, postanowiliśmy w przededniu XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zaprezentować arcydzieła chopinowskie, czasami w otoczeniu innych kompozytorów, na dziedzińcu naszej uczelni. Życzę słuchaczom dobrych i pięknych chwil podczas spotkań ze sztuką, a wykonawcom artystycznego spełnienia i satysfakcji - zapowiadał festiwal prof. Ryszard Zimak, rektor UMFC i dyrektor artystyczny wydarzenia. 

Festiwal rozpoczął się 7 lipca wstępem studentów z Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego z Bydgoszczy. Rafał Błaszczyk przy fortepianie, Damian Wilma  śpiewający barytonem oraz Oleksandr Yankevych również przy fortepianie zaprezentowali mazurki, ballady i pieśni Chopina oraz utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Raula Koczalskiego. W kolejne wtorki lipca i sierpnia zaprezentują się młodzi artyści z Krakowa, Katowic, Poznania, Łodzi, Gdańska, Szczecina i Wrocławia. 1 września przy fortepianie zasiądzie prof. Elżbieta Karaś-Krasztel z Warszawy.

Koncerty odbywają się w każdy wtorek o godz. 19 na patio UMFC. W przypadku niekorzystnej pogody zostaną przeniesione do sali koncertowej uczelni. Wstęp na wszystkie występy jest bezpłatny. Organizatorem festiwalu jest Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina przy współudziale m.st. Warszawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama