Warszawski budżet partycypacyjny podzielony. Co powstanie w twojej dzielnicy?
W ramach budżetu partycypacyjnego w Warszawie do podziału było ponad 51 mln zł. Mieszkańcy zgłosili 2333 projekty (w pierwszej edycji 2236 projektów), do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1464 (w pierwszej edycji 1390). Warszawiacy głosowali na inicjatywy, które realizowane będą w przyszłym roku w 18 dzielnicach. W głosowaniu tradycyjnym i internetowym wybrali 622 projekty (o łącznej wartości 50 441 840 zł), dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego w stolicy. Zwycięskie projekty ogłosili w Teatrze Studio, w Pałacu Kultury i Nauki wiceprezydent Józef Jóźwiak i Urszula Majewska z Centrum Komunikacji Społecznej.
Najchętniej wybieranym projektem w dzielnicach byłą łąka kwietna, zgłoszona przez EKO Miasto. W całej Warszawie powstanie 39 takich łąk. Głosujący warszawianie chętnie też przydzielali pieniądze bibliotekom - na ich modernizację, a przede wszystkim za zakup książkowych nowości. Zwyciężyło też wiele projektów, pomagających i doposażających szkoły. Nowe, wielofunkcyjne boiska otrzymają podstawówki nr 303 na Ursynowie i 209 na Bielanach. Pracownia Rozwoju Intelektualnego i Neuroterapii przy Szkole Podstawowej nr 185 na Gocławiu zyska nowy sprzęt, w tym unikalne w skali kraju urządzenie biofeedback dające możliwość optymalnej diagnozy i terapii.
Chętnie też finansowano projekty zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, jak np. bezpieczne przejścia dla pieszych na ulicach Ursynowa, przejścia dla pieszych niewidomych na Tarchominie oraz powstanie nowych szlaków rowerowych na Pradze Południe, Żoliborzu i Bielanach.
W wielu dzielnicach powstaną nowe siłownie plenerowe, ścianki wspinaczkowe, miejskie plaże, place zabaw, skwery, odbędą się też nasadzenia drzew. Największe poparcie, bo aż 4265 osób, zyskał pomysł uzupełnienia sieci rowerowej na Pradze Południe. Najdroższą inwestycją, sfinansowaną w przyszłym roku z budżetu obywatelskiego będą pasy rowerowe i przejścia dla pieszych w Śródmieściu (za 1485 tys. zł). Najtańszym - za 650 zł - ochrona ptaków gniazdujących w skrzynkach w parkach Mokotowskiej Skarpy.
Najwięcej projektów trafiło do realizacji na Mokotowie (81), najmniej w Wesołej i Wilanowie (po 13). Obszarem o największej liczbie zwycięskich projektów (23 projekty do realizacji) był rejon C na Mokotowie. Najmniej projektów (po jednym) zwyciężyło w obszarach: Grochów Południowy (Praga Południe) oraz Plac Wojska Polskiego i Zielona (w Wesołej). Pełna lista zwycięskich projektów w poszczególnych dzielnicach, wraz z liczbą uzyskanych głosów, dostępna jest na https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl.
A jak głosowaliśmy? W sumie oddano 172 365 głosów - o 6 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Ponad 100 tys. osób głosowało zostało oddanych przez internet. Niestety aż 2,5 tys. głosów było nieważnych, najczęściej dlatego, że internauci zapominali na zakończenie swojego wyboru kliknąć w link aktywacyjny lub głosowali kilkakrotnie. Najwięcej głosowało kobiet (59 proc.), osób w wieku 25-34 (26 proc.) oraz w wieku 35-44 (24 proc.). Wśród głosujących była też spora grupa 80-latków (2,5 proc.). Średni wiek głosującego wyniósł 39 lat.
W ubiegłym roku w głosowaniu prym wiódł Ursynów (15 proc., teraz jednak tylko 7,8 proc.). W tym roku najliczniej udział wzięli mieszkańcy Wesołej (17 proc.), Mokotowa (14 proc.) i Żoliborza (15 proc.). Najmniejsze zainteresowanie odnotowano na Bemowie (5 proc.) i w Wilanowie (6 proc.). - Cieszymy się, że warszawiacy ponownie zaangażowali się w proces decydowania o lokalnych wydatkach stolicy. Świadczy o tym zarówno liczba zgłoszonych projektów, jak i osób, które wzięły udział w głosowaniu. Dziękujemy mieszkańcom za ich aktywność – mówi Jarosław Jóźwiak.
Na spotkaniu odtworzono też nagrane wystąpienie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, która podziękowała mieszkańcom za aktywność i kreatywność. Podkreśliła, że ciągle jeszcze uczymy się tworzenia i podziału budżetu obywatelskiego, dlatego z roku na rok system jego wyłaniania będzie udoskonalany. W przyszłym roku być może projektodawcy będą mogli odwoływać się od decyzji dyskwalifikujących ich projekty na etapie urzędniczej weryfikacji.