GN 2/2021 Archiwum

Będą mieć drugą ojczyznę

Grupa blisko 160 syryjskich chrześcijan wylądowała na Okęciu. W najbliższych dniach złożą wnioski o status uchodźców.

Wylądowali na warszawskim Okęciu po północy. W rozmowie z dziennikarzami nie chcieli ujawniać ani swoich danych, ani wizerunku -bali się, że o los pozostawionych w Syrii rodzin. 

Syryjskie rodziny przyleciały wyczarterowanym samolotem. Osoby pochodzące głównie z Damaszku, a także innych syryjskich miast, przybyły do Polski. - Groziło nam niebezpieczeństwo z różnych stron, głównie ze strony Państwa Islamskiego. Przyjechaliśmy do Polski z nadzieją, że będziemy tutaj mieć drugą ojczyznę - mówiło w rozmowie z Polską Agencją Prasową małżeństwo z 9-miesięcznym dzieckiem.

Łącznie do Polski przyleciało 158 osób, w tym 12 dzieci. W najbliższych dniach złożą wnioski o status uchodźców, po czym udadzą się do docelowych miejsc pobytu. Obecna na lotnisku rzeczniczka prasowa Urzędu ds. Cudzoziemców Ewa Piechota powiedziała, że przybysze mają prawo złożyć wnioski o status uchodźców. Zaznaczyła też, że jeśli takie wnioski zostaną złożone, to "rokowania są pozytywne", gdyż do tej pory znaczna większość przybyszów z Syrii - w związku z sytuacją panującą w tym kraju - otrzymywała w Polsce status uchodźców. 

Po załatwieniu niezbędnych formalności Syryjczycy mają trafić do zorganizowanych lub wynajętych przez Fundację Estera mieszkań w kilku miejscowościach, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku. 

O sprowadzenie do Polski prześladowanych chrześcijańskich rodzin z Syrii zabiega pochodząca z polsko-syryjskiej rodziny Miriam Shaded, prowadząca Fundację Estera. O pomoc w przyjęciu 300 rodzin i 150 osieroconych dzieci zwrócili się do Shaded pod koniec 2014 r. duchowni Kościołów w Damaszku. Fundacja deklarowała, że razem z innymi organizacjami jest w stanie zagwarantować utrzymanie i opiekę w Polsce dla 1500 osób. 

Z przekazanych w czwartek przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) danych wynika, że liczba syryjskich uchodźców od wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 r. przekroczyła 4 mln, przy czym w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy liczba ta wzrosła o milion. Ponadto w samej Syrii odnotowano 7,6 mln uchodźców wewnętrznych. 

W toczącą się od 2011 r. wojnę w Syrii włączyły się coraz silniejsze ugrupowania dżihadystyczne, walczące zarówno z umiarkowanymi rebeliantami, jak też z siłami rządowymi. W wojnie zginęło już ponad 220 tys. ludzi. 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama