Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jesteście Bożą reprezentacją

1,5 tys. dzieci i młodzieży m.in. z Polski, Białorusi czy Litwy wzięło udział w Mszy św. inaugurującej 27. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży.

Sanktuarium MB Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach wypełniał wielobarwny tłum młodych. Na 27. Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży rodacy przyjechali nie tylko z różnych zakątków Polski, ale z Białorusi, Ukrainy, Łotwy, Rosji, Niemiec i Hiszpanii. 

Eucharystii przewodniczył bp Marian Florczyk, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców oraz członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W homilii zwrócił uwagę, że najtrudniejszą dyscypliną, jaką stawia przed nami życie, jest zmagania się z samym sobą. - Jest wiele ludzi, którzy już przestali walczyć, przegrali bieg życia - ubolewał. 

Kaznodzieja przypomniał, że do zawodów o życie wieczne, każdy został wybrany przez Boga. - Jesteśmy Jego reprezentacją, nie zależnie od tego, ile mamy lat. To On nas wybrał, byśmy dążyli do doskonałości, do tego co piękne i szlachetne – mówił biskup. Dodał, że do tego potrzebna jest ścisła relacja z Bogiem. - Relacja wiary to za mało, trzeba mieć zaufanie do Boga. Trzeba Bogu "usiąść na rękę”, a On będzie nas niósł, obdarzy łaską mądrości i doskonałości. Zatem jako reprezentanci Boga pozwólcie się Jemu nieść.

Po Mszy św. nastąpiła ceremonia otwarcia, zapalony został znicz olimpijski. Przed sanktuarium odbył się festyn i koncert zespołu Bum Bum ORKeStar.

Jesteście Bożą reprezentacją   Msza św. w sanktuarium na Siekierkach Agata Ślusarczyk /Foto Gość Hasłem 27. Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży jest "Wiele serc - jeden rytm”. - Zobaczyliśmy, że przez wiele lat, parafiada bije jednym rytmem i to jest tu najważniejsze - wyjaśnił o. Tomasz Olczak, prezes Stowarzyszenia Parafiada. 

W tegorocznych dyscyplinach, które rozgrywać się będą na terenie SGGW oraz na AWFie weźmie udział ok. 1,5 uczestników, z czego ok. 900 to młodzież polonijna zza wschodniej granicy. Przyjazd rodaków wsparło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 

Każda Parafiada oparta jest o trzy filary: Sport, Teatr, Świątynię. - To przede wszystkim wspólnota młodych ludzi, spontaniczność i entuzjazm. Dodatkowo to czas, kiedy nasi rodacy z zagranicy mogą poznawać polską kulturę i historię - przekonuje o. Tomasz Olczak. 

Biegi przełajowe, skok w dal, pchnięci kulą, tenis stołowy, pływanie warcaby, strzelectwo, piłka nożna czy siatkówka. W tym roku w ramach filaru Stadion uczestnicy mają do wyboru 13 dyscyplin sportowych. Nowością jest sztafeta w dwóch kategoriach wiekowych w pływaniu. 

Kategoria Teatr to z kolei konkursy wiedzy historycznej, wiedzy o Warszawie i o sporcie, ale także konkurs plastyczny "Moja mała Ojczyzna”, konkurs piosenki i przegląd małych form teatralnych. - Zaproponowaliśmy uczestnikom sceniczną analizę wybranych obrazów znanych twórców - wyjaśnia o. Tomasz Olczak. Uczestniczy Parafiady będą też poznawać Warszawę podczas 10 tras wycieczkowych. 

Trzecim filarem Parafiady jest Świątynia. W tej kategorii uczestnicy wezmą udział w konkursie piosenki religijnej "Sacro Song”, konkursie plastycznym, podczas którego wykonają prace ilustrujące słowa ks. Twardowskiego "Nie taki Anioł słaby, jak go malują” oraz w konkursie wiedzy religijnej "Pijarskie owoce świętości”. 

- Przygotowaliśmy także program ewangelizacyjny, podczas którego parafiadowicze będą poznawać sylwetki tegoroczny patronów Parafiady: św. Józefa Kalasancjusza, bł. br. Dawida Carlosa, św. Paulę Montal, bł. Bartłomieja Longo - wyjaśnia o. Tomasz Olczak, prezes Stowarzyszenia Parafiada. 

Ponad to, każdego dnia dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w Mszy św., wieczornych modlitwach i modlitwie brewiarzowej oraz przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Na terenie SGGW będzie rozstawiony także Namiot Adoracji, w którym od godz. 16 do 18 będzie można modlić się przed Najświętszym Sakramentem. 

27. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży zakończy się  17 lipca Mszą św. w Świątyni Opatrzności Bożej przy grobie jej pomysłodawcy, o. Józefa Jońca SP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama