Koncerty, wystawy, spektakle, ale przede wszystkim spotkania z uczestnikami powstańczych wydarzeń.
Koncert, wystawa, wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i premiera spektaklu "Ciekawa pora roku" - to niektóre z wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
- Pokolenie Armii Krajowej to pokolenie zupełnie wyjątkowe, także dlatego, że ci młodzi ludzie wcale nie chcieli być żołnierzami. Było to pokolenie aktywnych patriotów, ludzi, którzy chcieli zmienić świat - chcieli być lekarzami, inżynierami, nauczycielami. I dopiero w sytuacji, w której historia zmusiła ich do tego, zostali żołnierzami - powiedział konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
Obchody organizowane przez muzeum rozpocznie 24 lipca koncert "Placówka'44", w którym wystąpi zespół Voo Voo z młodymi artystami m.in. Tomkiem Makowieckim, Justyną Święs, Barbarą Derlak i Barbarą Wrońską. - Pomysł na koncert dojrzał, kiedy nasz menedżer znalazł fantastyczne teksty będące pokłosiem konkursu poetyckiego ogłoszonego w sierpniu 1944 r. na Pradze przez władze AK. Te teksty oczywiście wymagały pewnego opracowania, ale najważniejszą ich cechą jest, że zawierały prawdę o powstaniu, o jego rzeczywistości - mówił lider Voo Voo Wojciech Waglewski.
Basista Voo Voo Karim Martusewicz podkreślił, że płyta jest dla niego bardzo osobista. - Jestem warszawiakiem z krwi i kości. Cała moja rodzina była dotknięta powstaniem, tata był jego uczestnikiem, podobnie jak dziadek ze strony mamy. Dlatego od dziecka czuję się osobiście związany ze zrywem. I jestem wdzięczny, że jako muzyk mogę wyrazić poprzez dźwięki emocje związane z powstaniem - podkreślił Martusewicz.
29 lipca w muzeum zostanie otwarta wystawa "Miara pokoju", która ma być próbą "pokazania historii poprzez świat liczb" przygotowana przez grupę panGenerator. Następnego dnia o godz. 11 odbędzie się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z powstańcami oraz uroczystość nadania odznaczeń państwowych.
1 sierpnia o godz.14 w parku Wolności, przy Muzeum Powstania rozpocznie się spotkanie dla dzieci "Morowe panny" opowiadające o roli kobiet w powstaniu. O godz. 17, w godzinie "W", w której wybuchło powstanie hołd jego uczestnikom zostanie oddany przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach. Tradycyjnie już wieczorem na pl. Piłsudskiego będzie można wspólnie pośpiewać powstańcze "(nie)zakazane piosenki". O północy w sali pod Liberatorem będzie miał premierę spektakl "Ciekawa pora roku" Agaty Dudy-Gracz. W kolejnych dniach, aż do 5 sierpnia spektakl będzie można obejrzeć o godz. 20.
Na 2 sierpnia zaplanowano fotograficzną grę miejską "Twoja klisza z powstania", która w tym roku będzie wiodła 5-kilometrowym szlakiem na Żoliborzu (udział po wcześniejszej rejestracji na www.klisza.1944.pl). 5 sierpnia o godz. 19 wyruszy marsz w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawskich, upamiętniający warszawiaków, którzy zginęli w powstaniu. Na cmentarzu o 20.30 zostanie otwarta wystawa "Zachowajmy ich w pamięci".
8 sierpnia o godz. 17 20-kilometrowym szlakiem zrywu przejedzie "Powstańcza masa krytyczna" (wcześniejsza rejestracja na: www.1944.pl/rejestracja).
20 lipca ratusz ogłosi listę organizowanych przez siebie powstańczych obchodów.
Weź udział w obchodach 71. rocznicy Powstania Warszawskiego! #SZTAFETAPOKOLEŃ
Muzeum Powstania Warszawskiego