Nowy numer 44/2020 Archiwum

Potrzebna krew - pomóż!

Tego leku nic nie zastąpi. W Warszawie zaczyna go brakować.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie apeluje o pilne oddawanie krwi. Zapasy magazynowe krwi w Warszawie zmniejszyły się do krytycznego poziomu. Krew do szpitali wydawana jest wyłącznie na ratunek życia.

Warszawa jest centrum leczniczym Polski, w którym przebywają pacjenci z całego kraju, dlatego też zapotrzebowanie na krew w regionie jest szczególnie duże. Jeszcze bardziej wzrasta w czasie wakacji. Stołeczne szpitale i kliniki potrzebują zwłaszcza krwi grup: 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh+, A Rh-. Ich zapasy są praktycznie na wyczerpaniu. Ale także poziom zapasów krwi pozostałych grup jest bardzo niski. "Lekarze każdego dnia ratują zdrowie i życie chorych. Ta często dramatyczna walka z czasem może być wygrana dzięki dostępności najcenniejszego i dotychczas niezastąpionego leku, jakim jest ludzka krew. W tym właśnie momencie oddając krew, można uratować komuś życie" - apeluje Centrum.

Dawcą może zostać każda osoba ciesząca się ogólnym dobrym stanem zdrowia w wieku od 18 do 65 lat. Do oddania krwi należy zgłosić się po lekkostrawnym posiłku, wymagany jest też dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.Szczegółowe informacje nt. możliwości oddania krwi zawarte są na stronie internetowej www.rckik-warszawa.com.pl.       

Od poniedziałku do piątku w godz. 7-17, a w soboty w godz. 7-14 krew można oddać w siedzibie Centrum Krwiodawstwa przy ul. Saskiej 63/75. Można też skorzystać z mobilnych ambulansów, które wędrują po Warszawie i okolicach (plan ich postojów dostępny jest na stronie internetowej). W najbliższych dniach ambulans będzie stał m.in przy Krakowskim Przedmieściu 66 - CARITAS (17 lipca w godz. 11-16) i przy stacji metra Centrum (18 lipca w godz. 10-15).

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama