Nowy numer 28/2018 Archiwum

Pszenicy będzie mniej

- Mamy problem. Będzie narastał w kolejnych tygodniach - ostrzega wojewoda mazowiecki, informując że 200 na 314 gmin, zwłaszcza na zachodzie województwa, boryka się z suszą na terenach obsianych zbożami jarymi.

Deficyt deszczu i średnia temperatura powyżej normy w ostatnich dwóch miesiącach przyczyniła się nie tylko do znacznego obniżenia poziomu wody w mazowieckich rzekach i zagrożenia pożarowego w lasach, ale do rolniczej suszy. Na wniosek wójtów wojewoda mazowiecki powołał już 37 komisji szacujących straty w ponad 11 tys. gospodarstw rolnych. A prognozy zapowiadają również gorący sierpień.

- Apeluję do samorządowców o jak najszybsze prace komisji terenowych do spraw szacowania strat w rolnictwie - mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. - Tylko wczoraj powołałem siedem takich komisji. Mamy problem z suszą. Będzie on narastał w następnych tygodniach. Szkodliwość tego zjawiska może być w tym roku większa, niż w latach ubiegłych - dodaje.

Zagrożenie suszą obejmuje przede wszystkim uprawy zbóż jarych, roślin strączkowych, rzepaku, rzepiku, zbóż ozimych i krzewów owocowych. W wielu gminach zbiór np. porzeczek w ogóle się nie opłaca. Gdzie indziej rolnicy zbierają plony przed dojrzeniem, by przerobić je przynajmniej na kiszonkę dla zwierząt.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma