Nowy numer 4/2021 Archiwum

Uczcili zdobycie PAST-y

Z okazji 71. rocznicy odbicia przez powstańców budynku przy ul. Zielnej 37 odbył się II Bieg Zdobycia PASTY.

Konkurencja polegała na wbiegnięciu po ponad 230 schodach na przedostatnie piętro pierwszego warszawskiego drapacza chmur. Kończąc bieg, zawodnicy zabierali z sobą w dół biało-czerwoną chorągiewkę ze znakiem Polski Walczącej.

W klasyfikacji mężczyzn zwyciężył Rafał Krzeszewski z Warszawy z czasem 36 sekund. Wśród kobiet najszybsza była Katarzyna Przeździecka, również z Warszawy, która wbiegła na 9. piętro w 46 sekund. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale.

Wśród startujących najwięcej było mieszkańców stolicy i okolic. Biegli także gdańszczanie, łodzianie, kielczanie, lublinianie, poznanianie, radomianie, zielonogórzanie czy bydgoszczanie. Kilaka osób przyjechało z Wielkiej Brytanii i USA. Łącznie w biegu wzięło udział 710 osób. Imprezę wspierała Grupa Historyczna Zgrupowania Radosław.

Uczcili zdobycie PAST-y   Agnieszka Kurek-Zajczkowska /Foto Gość Budynek PAST-y, czyli Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej był pierwszym warszawskim drapaczem chmur. Został wzniesiony w latach 1906–1908 przy ul. Zielnej 39. W czasie Powstania zasłynął z zaciętych walk. Był bardzo silnie broniony przez Niemców, dla których pełnił rolę punktu strategicznego, bo przez centralę utrzymywali kontakt z frontem wschodnim. Był to też dobry punkt obserwacyjny. Walki o jego zdobycie trwały od 2 do 20 sierpnia i zakończyły się sukcesem, jednak sam budynek został bardzo poważnie zniszczony. Wraz z przyległym terenem do dnia kapitulacji zrywu pozostał w rękach powstańców.

Wieczorem w stolicy odbył się też 25. Bieg Powstania Warszawskiego na dystansie 5 km i 10 km. W trakcie biegu wystartowała Sztafeta Pokoleń, czyli symboliczny gest przekazania wartości, o które walczyli powstańcy uczestnikom tegorocznej edycji biegu. Inicjatorem sztafety jest jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Organizatorem obu biegów było Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama