Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dług wobec powstańców

"Powstańcy warszawscy są wśród nas - uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług" - napisano w apelu do warszawiaków, podpisanym w ratuszu przez przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władze Warszawy.

"Powstanie Warszawskie ukształtowało tożsamość naszego miasta. Historię walk poznaje już drugie pokolenie warszawiaków, które urodzone i wychowane w pokoju szuka inspiracji w etosie powstania. Odnajduje w nim wartości niezbywalne w każdym czasie i w każdym miejscu - jak wolność, honor, męstwo, przyjaźń, sumienność, tolerancja.

Powstańcy warszawscy przeszli - dosłownie - próbę ognia. Zostali sprawdzeni, ale i sami sprawdzili, jak ważne są cechy, dzięki którym tworzymy grupę, społeczność, naród. Korzystajmy z ich doświadczeń, wprowadzajmy w naszą codzienność wartości, które czynią nasze życie wartościowszym. Powstańcy warszawscy są wśród nas - uczmy się od nich, swoimi postawami spłacajmy wobec nich dług" - napisano w apelu do warszawiaków, podpisanym w ratuszu przez przedstawicieli Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władze Warszawy.

"1 sierpnia o godz. 17.00 w stolicy rozlegną się syreny - zatrzymajmy się wtedy na chwilę i skierujmy myśli ku tym, którzy 71 lat temu walczyli za nasze miasto, za wolność. Uczcijmy wspólnie pamięć o bohaterach w zgodzie i pojednaniu” - napisali sygnatariusze, apelując o godne uczczenie kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego.

- Każdego roku, od ponad 25 lat, obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego są w Warszawie wielkim świętem. 71. rocznica - tak, jak poprzednie - będzie w Warszawie obchodzona bardzo uroczyście. Główne obchody będą trwały dwa dni - 31 lipca i 1 sierpnia. Przez długi czas poprzedzający dzień wybuchu powstania, jak i długo po nim będą trwały najróżniejsze wydarzenia kulturalne i uroczystości okolicznościowe - powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama