Nowy numer 44/2020 Archiwum

W godzinę "W" zabiją dzwony

O uczczenie Powstania Warszawskiego zaapelował biskup polowy WP Józef Guzdek.

Biskup polowy WP Józef Guzdek zaapelował do kapelanów ordynariatu polowego, aby 1 sierpnia, w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, odezwały się dzwony kościołów wojskowych w całym kraju. Zachęcił też do godnego uczczenia obchodów rocznicowych.

"Donośny głos sprzeciwu wobec niemieckiej okupacji, który został okupiony krwawą ofiarą żołnierzy i ludności cywilnej" - tak biskup polowy nazwał Powstania Warszawskie. W wystosowanym z okazji powstańczej rocznicy apelu zwrócił uwagę, że cena za ratowanie godności narodu okazała się niezwykle wysoka. "Jak powiedział św. Jan Paweł II w 50. rocznicę walk, powstańcy byli, być może, rozrzutni, ale ta rozrzutność była zarazem wspaniałomyślnością” - napisał.

Biskup Guzdek zaapelował, aby 1 sierpnia o godz. 17 uczcić pamięć powstańców zatrzymaniem się na chwilę zadumy. - Jest to gest, który wiele znaczy. Pamięć o Powstaniu trwa, wzmaga poczucie tożsamości oraz buduje w Polakach poczucie dumy, nie z bohaterskiej śmierci, ale przede wszystkim ze zdolności do przeciwstawienia się złu i umiłowaniu wolności - podkreślił.

Ordynariusz wojskowy polecił, aby 1 sierpnia o godz. 17 zabrzmiały dzwony w katedrze polowej i wszystkich kościołach wojskowych w Polsce. Ponadto bp Guzdek zachęcił kapelanów i wiernych diecezji wojskowej, aby pamięć o ofiarach walczącej Warszawy uczcili udziałem w nabożeństwach i Mszach św. Mieszkańców Warszawy zaprosił do udziału w uroczystościach na pl. Krasińskich, które rozpoczną się 31 lipca o godz. 18 Mszą św.

Z kolei kuria warszawska w wydanym komunikacie poinformowała, że "podobnie jak w latach ubiegłych w 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego o godz. 17 zostaną uruchomione dzwony wszystkich kościołów Archidiecezji Warszawskiej”. Rocznica zostanie też uwzględniona w liturgii, m.in. w modlitwie powszechnej. "W ten sposób każdego roku Kościół oddaje hołd poległym i żyjącym Powstańcom” - czytamy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama