Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pamiętajmy!

Jadę tramwajem przez Ochotę. Patrzę przez szybę, jest rano, wracam od taty ze szpitala. Myślami błądzę po całym świecie - takie egzystencjalne myśli - wiecie o co chodzi... na tę chwilę zupełnie wyleciało mi z głowy, że dziś jest ten Dzień.

Przystanek. Patrzę przez szybę na odrapane kamienice, z bramy wychodzi czterech chłopaczków. Ubrani na sportowo, czapki z daszkiem, jeden niesie bluzę w ręku - coś jest w niej zawinięte. Trochę się czają. Zupełnie jakby jakąś flaszkę nieśli do następnej bramy. Jednak zatrzymują się w połowie pomiędzy bramami. Stoją. Najchudszy "ziomek" rozwija bluzę. Nagle drugi, niski, grubszy - trochę Cygan z urody, rozdaje znicze ze zawiniątka. Przyglądam się - dopiero teraz to zauważyłem - stoją pod swoją "osiedlową" tablicą upamiętniającą powstańców rozstrzelanych przez Niemców. Stawiają lampki, zdejmują czapki, modlą się. Tramwaj rusza.

****
Pamiętajmy! Godzina "W" - wszyscy się zatrzymajmy - jak siedzimy - wstańmy. Dziś nie osądzajmy słuszności powstania warszawskiego. Dziś czcijmy coś co jest niepowtarzalne - bohaterstwo jego uczestników, tych zwykłych mieszkańców takich jak my, którzy mieli odwagę i powstali.

Jednocześnie zapraszam do obejrzenia jednego z ważniejszych dla mnie projektów fotograficznych związanych właśnie z powstaniem warszawskim - "Dreszcze 44"

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • gut
    01.08.2015 17:11

    Pamiętajmy! I pamiętać należy, że dyskusja >czy było słuszne czy też nie< to, to jest taki temat zastępczy, tworzony po to aby to wszystko ośmieszyć, "ukatrupić." To jest coś jak w tym pięknym artykule pt. "Zakazana abstynencja." Te siły wiedzą jak nas "sprowadzić do parteru." Ale damy radę... ;)
    Gabriel Garcia Marquez: >>> ...ojczyzna bez bohaterów jest jak dom bez drzwi... <<<

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma