Nowy numer 24/2018 Archiwum

Muzeum Cudu nad Wisłą

Muzeum Niepodległości pomoże Samorządowej Instytucji Kultury "Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku" w przygotowaniach do budowy muzeum upamiętniającego Bitwę Warszawską. W tym roku przypada 95. rocznica bohaterskiej obrony na polach Ossowa, która uratowała świat przed bolszewizmem.

Podczas konferencji, która odbyła się 7 sierpnia w stołecznym Muzeum Niepodległości podpisano umowę o współpracy między placówką a Samorządową Instytucją Kultury "Park Kulturowy - Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Muzeum pomoże ossowskiej instytucji przy przeprowadzaniu kwerend, przedsięwzięć edukacyjnych, konferencji naukowych czy wystaw.

Do okrągłej, setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej zostało zaledwie pięć lat. Czy wystarczy czasu, by wybudować w Ossowie zapowiadane od dawna Muzeum?

Projekt, który powstał w oparciu o koncepcję autorstwa pracowni Arkon Atalier, uzyskał pod koniec 2014 r. pozwolenie na budowę. Bryła budynku dopasowana została do wyznaczonego pod inwestycję terenu i nawiązuję swym kształtem do uwarunkowań widokowych Parku Kulturowego w Ossowie. Budynek Muzeum składa się z 6 nieregularnych, dynamicznych figur, których niespokojny obrys symbolizuje toczącą się walkę. Walce tej towarzyszy obserwacja pola boju - w budynku nawiązują do tego szklane świetliki.

Muzeum będzie się składać z trzech dużych, ułożonych w ciągu pawilonów   Muzeum będzie się składać z trzech dużych, ułożonych w ciągu pawilonów Tomasz Gołąb /Foto Gość Muzeum, oprócz prezentacji artefaktów związanych z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką stawia sobie za cel również moderowanie dyskusji o współczesnym patriotyzmie, podtrzymanie pamięci o roli zwycięstwa 1920 roku dla Europy, oraz budowanie w tym kontekście dumy narodowej. Na przeszkodzie realizacji Muzeum mogą jednak stanąć pieniądze.

- Nie chcemy zawłaszczać zwycięstwa w 1920 r. To dziedzictwo wszystkich Polaków. Ale też bez pomocy nie jesteśmy w stanie zrealizować sami tej inwestycji – mówi burmistrz Wołomina, Elżbieta Radwan.

Realizacja projektu została oszacowana na 21 mln zł. Nawet drugie tyle może pochłonąć ekspozycja.

Obchody 95. rocznicy Cudu nad Wisłą rozpoczną się 14 sierpnia wieczorem apelem poległych pod Krzyżem Ignacego Skorupki w Ossowie. Uroczystości 15 sierpnia zainauguruje przedpołudniowa modlitwa pod tym samym krzyżem. Później zaplanowano odsłonięcie popiersi ofiar katastrofy smoleńskiej gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego i Stefana Melaka oraz Mszę św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych pod przewodnictwem abp Henryka Hosera. Wczesnym popołudniem odbędzie się apel poległych i złożenie wieńców na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. Potem rozpocznie się rekonstrukcja bitwy warszawskiej z udziałem ponad 100 rekonstruktorów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • poliloli
    08.08.2015 15:39
    Ciągle liczę na wybudowanie Łuku Tryumfalnego Bitwy Warszawskiej. To największe zwycięstwo polskiego oręża i Polski moim zdaniem. I wg mnie to 15 sierpnia powinien być Świętem Niepodległości.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma