Nowy numer 21/2018 Archiwum

Miód z centrum Warszawy

Pierwsza miejska pasieka, składająca się z czterech uli oraz wielu miododajnych krzewów i bylin, powstała na dachu teatru Studio w Pałacu Kultury i Nauki.

W przenośnym, przyulowym ogródku pożyteczne owady mają do dyspozycji sezonowe kwiaty: kocimiętkę, rozchodniki, w kilku, kwitnących kolejno po sobie odmianach oraz pachnące budleje i wrzosy.

- Dziś pszczoły nie mają lekkiego życia. Ich populacja wciąż maleje. Na pszczole, zapylającej kwiaty, oparta jest jednak znaczna część rolniczej produkcji. Musimy pomóc tym pożytecznym owadom. Dzięki pasiekom takim jak ta mamy szansę krzewić ideę miejskiej hodowli pszczół. Chcemy pokazać warszawiakom, że dzięki wspólnym wysiłkom możemy realnie przyczynić się do przetrwania tego gatunku - mówi Wiktor Jędrzejewski z grupy Miejskie Pszczoły.

w Londynie znajduje się ponad 5000 pszczelich uli. W szczycie letniego sezonu, kiedy pszczele rodziny są najsilniejsze, w mieście tym mieszka 250 milionów pszczół - ludzi 30 razy mniej.

- Londyn nie jest wyjątkiem. Są miasta w których hodowla pszczoły miodnej jest czymś oczywistym i naturalnym. Chcę, abyśmy mogli o Warszawie, a docelowo o wszystkich większych Polskich miastach za kilka lat powiedzieć to samo co o Londynie - że jest realnie miejscem, w którym na masową skalę pomaga się przetrwać pszczole - mówi Wiktor Jędrzejewski.

W ramach pierwszej, tegorocznej edycji Budżetu Partycypacyjnego wybrano w sumie 30 projektów, które związane były z budową uli, pasiek i barci. Większość z nich określona została mianem „Domki dla skrzydlatych, pasiastych przyjaciół”. Dotychczas zrealizowanych zostało 28 z nich - powstało 780 domków dla pszczół. Ich ustawienie kosztowało prawie 67 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma