Nowy numer 33/2018 Archiwum

Jarmark św. Jacka

Wedle dominikańskiej legendy, podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami. Ale na stoiskach 15 Jarmarku Dominikańskiego będzie można wygrać także pobyt w SPA, bilety do teatru, czy płyty. Cały dochód charytatywnego jarmarku będzie przeznaczony na dożywianie dzieci.

W dniach 14-16 sierpnia przed kościołem oo. dominikanów przy ul. Freta 10 odbędzie się Charytatywny Jarmark św. Jacka. Na stoiskach handlowych będzie można zakupić m.in. rękodzieło,  książki oraz domowe ciasta. Na sobotę i niedzielę zaplanowano dodatkowe atrakcje specjalnie dla najmłodszych. W Strefie Dziecka na pobliskim terenie Fundacji Sto Pociech będą mogły wziąć udział w warsztatach, zabawach oraz zajęciach artystycznych.  

Jarmark św. Jacka jest corocznym wydarzeniem, przyciągającym wielu warszawiaków. Całkowity dochód z tego przedsięwzięcia przeznaczony zostanie na główny cel Grupy Charytatywni Freta – dożywianie dzieci. We wrześniu, wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, odbędzie już piąty sezon dożywiania dzieci w szkołach.  Nazwa Jarmarku nie jest przypadkowa - 17 sierpnia obchodzona jest uroczystość Św. Jacka - patrona kościoła oo. dominikanów, któremu nie obojętny był los biednych i potrzebujących. 

Podczas Jarmarku św. Jacka plac przed kościołem oo. dominikanów zajmą stoiska handlowe. Będzie można nabyć na nich rękodzieło: oryginalną biżuterię, ceramikę, książki z antykwariatu oraz wyroby domowej produkcji. Na jednym ze stoisk odbędzie się, znana odwiedzającym Jarmark Św. Jacka, fanteria – gdzie każdy los wygrywa. Ci, którym szczęście będzie sprzyjało mają szansę wygrać zaproszenia do kina, teatru, książki, płyty z autografami artystów, a głównymi nagrodami będą pobyty w Manor House SPA.

W niedzielę, 15 sierpnia na Jarmarku pojawi się specjalne stoisko z pierogami. Będzie ono czynne po Mszach Św. o godz. 10:00, 12:00 i 16:00. Pomysł nawiązuje do legendy dominikańskiej, wedle której podczas głodu po najazdach tatarskich w 1240 r. św. Jacek Odrowąż karmił ubogich pierogami.

Osoby, które chciałyby lepiej poznać historię i zabytki Nowego Miasta, będą mogły wziąć udział w zwiedzaniu z warszawskim przewodnikiem – Konradem Tarnopolskim, prowadzącym spacery po Warszawie pod hasłem „Warszawa z buta”. Spacer rozpocznie się o godz. 13 przed kościołem św. Jacka.

Jarmarkowi św. Jacka już po raz czwarty będzie towarzyszyła Strefa Dziecka. Na sobotę i niedzielę zaplanowano liczne zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Sobota upłynie pod hasłem „Masz prawa człowieku”. Jest to jednocześnie tytuł picturebooka, do którego teksty napisały Iwona Zabielska-Stadnik i Małgorzata Węgrzecka. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach na temat praw człowieka, prowadzonych dla dwóch grup wiekowych: 6-9 lat oraz 10-12 lat, a także uczestniczyć w zajęciach plastycznych. Na najmłodszych będą czekały również wata cukrowa, popcorn, zestawy do gry w badmintona oraz flamastry do malowania twarzy.

W niedzielę w Strefie Dziecka najmłodsi będą mogli wziąć udział w pogadankach pt. „TATO NASZ”, warsztatach plastycznych, muzycznych czy stworzyć metalowe przypinki. O 17.00 odbędzie się przygotowane z myślą o dzieciach przedstawienie teatralne pt. „Baśniowy pokoik”, wystawiane przez Teatr Dobrego Serca. Spotkania i zabawy w ramach Strefy Dziecka będą odbywały się w ogrodzie Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A.

Udział we wszystkich wydarzeniach towarzyszących Jarmarkowi Św. Jacka jest bezpłatny.

Główny organizator Jarmarku św. Jacka, Grupa Charytatywni Freta działa od  2011 roku. Jej zadaniem jest pomoc ubogim, którzy zwracają się z prośbą do klasztorów dominikańskich w całej Polsce. Obecnie Grupa wspiera działalność charytatywną klasztorów przez fundowanie stypendiów czy pomoc świąteczną. „Naszym największym dziełem jest jednak projekt dożywiania dzieci w szkołach – codziennie fundujemy szkolny obiad ponad 240 dzieciom z całej Polski, W kolejnym roku szkolnym rozpoczniemy piątą edycję tego programu” – mówi Anna Stadnicka koordynatorka Jarmarku św. Jacka Dla podopiecznych z Warszawy Grupa Charytatywni Freta organizuje także letni wypoczynek oraz stacjonarne ferie na Freta. Więcej informacji na temat działalności Grupy można znaleźć na stroniecharytatywnifreta.dominikanie.pl

Szczegółowy program Jarmarku św. Jacka dostępny na stronie: www.jarmarkjacka.blogspot.com.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma