Nowy numer 21/2018 Archiwum

Dom ks. Skorupki do wyburzenia?

Obrońcy Zabytków Warszawy chcą objęcia ochroną kamienicy ks. Ignacego Skorupki. 13 sierpnia, w przeddzień rocznicy śmierci bohatera Cudu nad Wisłą organizują pikietę przed siedzibą konserwatora zabytków.

- O godz. 12 pikieta organizujemy pikietę przed urzędem konserwatora przy zbiegu Smolnej i Nowego Światu. Chcemy obronić miejsce narodzin bohatera z 1920 r. przed rozbiórką. Nie godzimy się, by na jego miejscu stawiać kolejny wieżowiec. Wielokrotnie składaliśmy w tej sprawie wnioski do Rafała Nadolnego, konserwatora zabytków, by objął kamienicę przy ul. Ciepłej 3. Ale urzędnik robi wszystko, by ten dom zniknął - mówi Janusz Sujecki.

Zdaniem społecznika, do wpisania do rejestru zabytków kwalifikuje budynek przede wszystkim nie jego wartość artystyczna, a historyczna i naukowa. - To przede wszystkim świadek historii - narodzin bohaterskiego kapłana i przedwojennej Warszawy - na klatkach schodowych zachowały się oryginalne drewniane schody i balustrady, w mieszkaniach do tej pory znajdują się gipsowe rozety i sztukateria. To jedyny tego typu budynek na tej ulicy. Poza tym, jest to także cenny obiekt dla środowisk żydowskich - budynek mieścił się w granicach getta i został utrwalony na ikonografii getta - wyjaśnia obrońca zabytków.

Starania o zachowanie historycznego obiektu poparła parafia Wszystkich Świętych, praska katedra, Muzeum Ordynariatu Polowego, parafia katedry polowej WP, a także środowiska żydowskie - Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra. Kilkukrotnie przed dzielnicowym ratuszem protestowali także sami mieszkańcy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma