Nowy numer 33/2018 Archiwum

Jutro Święto Wojska Polskiego

W sobotę 1,5 tys. żołnierzy pomaszeruje ulicami stolicy, prezentując również swój najnowszy sprzęt.

W przeddzień 95. rocznicy bitwy warszawskiej i święta Wojska Polskiego, 14 sierpnia wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak weźmie udział w uroczystościach ku czci poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i bitwie warszawskiej 1920 r. Uroczystości rozpoczną się o godz. 20 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przed Pomnikiem Poległych w 1920 roku. W ich trakcie odczytany zostanie Apel Pamięci, a na mogiłach poległych żołnierzy złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapłoną znicze.

15 sierpnia uroczystości rozpoczną się o 8.45, złożeniem przez prezydenta wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przed Belwederem. To będzie pierwsze święto Wojska Polskiego z udziałem prezydent Andrzeja Dudy, nowego zwierzchnika sił zbrojnych. Około godz. 9 prezydent uda się do katedry polowej WP na ulicy Długiej, gdzie weźmie udział we Mszy za ojczyznę. Po niej Andrzej Duda złoży wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem Piłsudskiego, na placu Piłsudskiego. Wczesnym popołudniem prezydent wygłosi niedaleko Belwederu przemówienie oraz przyjmie defiladę, która przejdzie Alejami Ujazdowskimi. Oprócz 1,5 tys. żołnierzy, w Alejach widzowie zobaczą 169 pojazdów opancerzonych, armat, wyrzutni, samochodów i czołgów oraz ponad 60 maszyn lotniczych.Nie zabraknie przelotu zespołów akrobacyjnych Biało-Czerwone Iskry oraz Orlik. W tym roku po raz pierwszy w uroczystości wezmą udział komandosi jednostki GROM, a także Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. 

Ale to nie koniec atrakcji, jakie wojsko przygotowuje w Warszawie z okazji swojego święta. Na błoniach wokół Stadionu Narodowego, od strony ul. Zielenieckiej od godz. 13 odbędzie się żołnierski festyn. Będzie można zobaczyć ponad 60 pojazdów wojskowych, zarówno tych historycznych jak i współczesnych. oraz specjalny pokaz umiejętności żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Na dzieci będzie czekać tor saperski (zupełnie bezpieczny), a dorośli będą mogli skosztować żołnierskiego chleba (wypiekanego na miejscu w polowej piekarni) oraz grochówki z kotła. Chętni będą mogli oddać krew w punkcie wystawionym  przez Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. O 16.45 na scenie wystąpi zespół Bracia oraz gościnnie Krzysztof Cugowski.

Przez całą sobotę za darmo będzie można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, które przygotowały na ten dzień także wiele atrakcji.

Święto Wojska Polskiego 2015
Ministerstwo Obrony Narodowej

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma