Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nowi-starzy warszawiacy

Wystawa na Woli przypomina aktywistów XIX w., którzy przyjechali do Warszawy szukać szczęścia.

Na placu budowy u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej, od 13 sierpnia można oglądać wystawę plenerową: "Nowi Warszawiacy. Historie awansów społecznych w XIX wieku".

Bohaterami wystawy „Nowi warszawiacy” są osoby związane z Warszawą lat 60. i 70. XIX wieku. To ludzie, którzy przybyli do miasta w poszukiwaniu wykształcenia, zarobku i nowych możliwości, a z czasem przyczynili się do ważnych zmian, jakie zaszły w Warszawie tego czasu. Ich awans oznaczał nie tylko zdobycie pozycji i uznania, ale również, a może przede wszystkim zaangażowanie w życie publiczne. Biografie „nowych warszawiaków” są jednocześnie opowieści...ą o modernizującym się mieście oraz energii i samodzielności jego mieszkańców.

Wśród bohaterów wystawy znaleźli się między innymi: księgarz i wydawca Stanisław Czarnowski, student Józef Sławiński, lekarz Henryk Dobrzycki, krawiec i publicysta Józef Juszczyk, fotograf Jan Mieczkowski, redaktor Adam Wiślicki, publicysta Aleksander Świętochowski oraz promotorka sztuki kulinarnej Lucyna Ćwierczakiewiczowa.

Wejście na wystawę bramą od ul. Żelaznej. Wstęp wolny

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma