Nowy numer 13/2024 Archiwum

Modlitwa na desce

W podziemiach sanktuarium MB Łaskawej otwarto wystawę ikon "Wierzę w Syna Bożego".

- Ikony uporządkowaliśmy tematycznie. Prezentujemy podstawowe Oblicza Jezusa i kilka wizerunków Władcy Wszechświata. Te zapadają najgłębiej w naszych sercach, bo powstają jako pierwsze na początkowym stopniu nauki. Dalej mamy ikony Maryi: Matkę Bożą Piotrowską, Fatimską, Śnieżną, Umilenie czy Salus Populi Romani, której kopia pielgrzymuje po Polsce jako znak Światowych Dni Młodzieży. W drugiej sali umieściliśmy Deesis, czyli Pana Jezusa adorowanego przez aniołów, Przemienienie Pańskie i jedną ikonę św. Józefa. Każda to kilkadziesiąt lub kilkaset godzin pracy - mówił 5 września na wernisażu Krzysztof Mędza z pracowni Droga Ikony, działającej przy jezuickiej parafii św. Szczepana na Mokotowie. Ekspozycja obejmuje 48 dzieł wykonanych przez 30 twórców.

Wystawa „Wierzę w Syna Bożego" związana jest z 3-letnim cyklem przygotowań do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i nawiązuje do programu duszpasterskiego, opracowanego przez komisję specjalną Episkopatu Polski na tę okazję. To owoc pracy i modlitwy warszawskich ikonopisarzy.

- Ikona to kontemplacja. To obraz, który głosi Dobrą Nowinę. To nasza ewangelizacja. Pracując nad ikoną, modlimy się. Modlimy się także przed przystąpieniem do tworzenia. Opieramy się na kanonie, dobierając starannie kolor. Malowanie daje nam wyciszenie, uczy nas pokory, wzbogaca nas i rozwija nasze życie duchowe i teologiczne - wyjaśnia Urszula Klimowicz, kurator wystawy. A Jolanta Wroczyńska dodaje: - Ikony wykonujemy metodą tradycyjną. Deska pokryta jest płótnem i warstwą kredową. Szlifujemy ją, a następnie pigmenty łączymy z białym winem i żółtkiem kurzym. Na koniec nakładamy 23- czy 24-karatowe złoto.

Ekspozycja dostępna będzie do 13 września. Można ją oglądać od poniedziałku do środy w godz. 15-20, a od czwartku do niedzieli - w godz. 9-21. Wstęp na nią jest wolny. Wystawa zagości również w Poznaniu, Radomiu i Stalowej Woli.

Ekspozycja na Starówce to najnowsza propozycja pracowni Droga Ikony. Do tej pory prezentowała ona wystawy „Błogosławiona, któraś uwierzyła” czy „Święci Cyryl i Metody w ikonie współczesnej. 1150. rocznica misji Braci Sołuńskich w Europie".

Grupa skupia ikonopisarzy czerpiących z dawnych tradycji warsztatowych i respektujących duchowe wartości ikony. Powstała jako inicjatywa formacyjno-artystyczna pod kierownictwem o. Jacka Wróbla SJ. Jej działalność skupia się na organizowaniu warsztatów pisania ikon i pokrewnych im zajęć z rzemiosła artystycznego, a także na organizacji spotkań służących popularyzacji ikony czerpiącej z chrześcijańskiej tradycji Wschodu i Zachodu.

Najbliższą propozycją pracowni są warsztaty ikonopisania. Rozpoczną się one 19 i 21 września. Będą prowadzone u pallotynów na Pradze przy ul. Skaryszewskiej 12 i u jezuitów na Mokotowie przy ul. św. Szczepana 1.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy