GN 39/2022 Archiwum

Modlitwa za uchodźców

23 września w Krakowie, Poznaniu i Warszawie odbędą się modlitwy ekumeniczne w intencji uchodźców.

23 września w kilku miastach Polski obędą się modlitwy ekumeniczne w intencji uchodźców - poinformował redaktor naczelny kwartalnika "Więź" Zbigniew Nosowski. W najbliższym czasie oświadczenie ws. uchodźców wyda również prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Modlitwy odbędą się z inicjatywy środowisk świeckich katolików, jako odpowiedź na apel papieża Franciszka. Prosił on w niedzielę, by każda parafia w całym Kościele Powszechnym przyjęła choć jedną rodzinę uchodźców.

Nabożeństwa ekumeniczne pt. "Umrzeć z nadziei. Modlitwa za uchodźców, którzy zginęli w drodze do Europy" mają się odbyć trzech miastach Polski - Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Będą im przewodniczyć miejscowi biskupi.

Jak dodał Zbigniew Nosowski, nabożeństwa przygotowała Wspólnota Sant`Egidio.

- Będziemy wymieniać imiona i historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas rozpaczliwych prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. Polecimy też Bogu nasze siostry i braci, którzy już dotarli do Europy lub do niej przybędą. Będziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nich oraz o wyobraźnię miłosierdzia dla nas - mówi.

W modlitwach wezmą również udział uchodźcy, którzy już w Polsce są - ma to być znakiem solidarności nie tylko z nimi, ale również z tymi, którzy do Polski przybędą.

W stolicy nabożeństwu o godz. 19.30 w kościele św. Marcina przewodniczyć będzie bp Michał Janocha. W Krakowie w bazylice Świętej Trójcy (kościół ojców dominikanów) poprowadzi je bp Grzegorz Ryś, zaś w Poznaniu, w kościele św. Wojciecha z uchodźcami i poznaniakami pomodli się bp Damian Bryl.

Po nabożeństwach - jak podkreślił Nosowski - odbędą się spotkania, podczas których można będzie wspólnie zastanowić się, jaką pomoc możemy dać uchodźcom z Syrii i innych miejsc ogarniętych wojną.

Inicjatorzy modlitwy ekumenicznej zachęcają do wspólnej, równoległej modlitwy w innych diecezjach i miejscowościach, do spotkań na ten temat.

W niedzielę papież zaapelował, by każda parafia, wspólnota zakonna, klasztor i sanktuarium w Europie przyjęły uchodźców. Dwie rodziny, które zostaną przyjęte w Watykanie, zamieszkają blisko niego. Apel Franciszka powtórzył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, mówiąc w niedzielę Wąwolnicy (Lubelskie), że uchodźcy, którzy przybywają do Europy to ludzie, którzy dziś najbardziej potrzebują pomocy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy