Nowy numer 42/2020 Archiwum

Odetchnij głębiej

Przemysł odpowiada jedynie za 2 proc. zanieczyszczeń powietrza. Aż 88 proc. trucizn powstaje podczas ogrzewania naszych domów. Za 6 proc. odpowiedzialne są pojazdy. Aż 6 polskich metropolii znalazło się w dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Do podróżowania rowerem, komunikacją publiczną, a także palenia w piecach dobrej jakości paliwem w celu poprawy jakości powietrza w Polsce zachęca rozpoczynająca się w środę kampania "TworzyMy atmosferę", organizowana przez Ministerstwo Środowiska.

- To my, paląc w przestarzałych piecach, używając opału złej jakości i śmieci do ogrzewania domu oraz korzystając z samochodów, każdego dnia produkujemy szkodliwe substancje, które są przyczyną raka płuc i innych chorób przewlekłych. 40 tys. osób co roku umiera z ich powodu - ostrzegają eksperci Ministerstwa Środowiska. Według nich, wymiana starego pieca na nowy pozwala zaoszczędzić nawet 2 tys. zł. Zachęcają też do rezygnacji z korzystania z samochodu w mieście, argumentując że 1 km można pokonać pieszo w 10 minut, czyli szybciej niż samochodem. A jeden hektar lasu liściastego dostarcza około 700 kg tlenu, czyli zaspokaja dobowe zapotrzebowanie 2,5 tys. osób. Więcej porad można znaleźć pod specjalnym adresem www.tworzyMyatmosfere.pl.

Przez cały dzień w pięciu punktach Warszawy nagradzano rowerzystów specjalnymi gadżetami. Do przesiadki na rowery i transportu publicznego zachęca również Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie. - Najlepszą okazją do wypróbowania stołecznego transportu jest Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony 22 września - mówi Wiesław Witek, dyrektor ZTM.

W Warszawie liczba samochodów osobowych przypadających na 1000 mieszkańców wynosi już 580. Dla porównania w Berlinie sukcesywnie spada i wynosi 360.

Podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu nie trzeba kasować biletów ZTM w autobusach, metrze, tramwajach, SKM oraz w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania oferty „Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”. Dodatkowo będzie można bezpłatnie zostawić samochód na jednym z 14 parkingów „Parkuj i Jedź”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama