W wydarzeniu, zainicjowanym przez papieża Benedykta XVI, wezmą udział przedstawiciele polityki, kultury i sztuki.
"Dziedziniec Dialogu, to rozmowy wierzących z niewierzącymi, ludzi reprezentujących odmienne światopoglądy oraz wyznających różne wartości" - zapowiadają organizatorzy imprezy.
Tegoroczna edycja koncentruje się wokół trzech debat. O bioetyce, roli wierzących w państwie świeckim oraz granicach wolności w sztuce rozmawiać będą m.in. włoski filozof Gennuaro Auletta, chilijski biochemik Rafael Vicuna, prawnik Andrzej Rzepliński, socjolog Jadwiga Staniszkis, muzyk James MacMillan i krytyk literacki Krzysztof Koehler.
Choć główne debaty odbędę się 7 i 8 października, to już od 5 października organizowane będą konferencje i panele dyskusyjne.
O tym, czy istnieje moralny kapitalizm będą dyskutować w gmachu Narodowego Banku Polskiego ekonomiści Marek Belka, Tomasz Dołegowski, Jens Lowitzsch i Domingo Sugranyes Bickel. W konferencji nt. solidarności w wolnym rynku spotkają się m.in. prof. Ryszard Bugaj, prof. Andrzej Koźmiński i prof. Andrzej Blikle.
Już od 21 września w Warszawie odbywać się będą wydarzenia towarzyszące tegorocznej edycji Dziedzińca. Wśród nich zorganizowane zostaną warsztaty w Zamku Królewskim, Uniwersytecie Muzycznym, Wyższej Szkole Psychologii Społecznej i siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Specjalne debaty organizują także Muzeum Historii Żydów Polskich, Zachęta, Colegium Civitas, Instytut Teatralny, Instytut Adama Mickiewicza i Polska Fundacja im. Roberta Schumana.
Dziedziniec Dialogu jest elementem odbywającego się w różnych miastach europejskich od 2011 r. cyklu spotkań „Dziedziniec Pogan”, organizowanego przez Papieską Radę ds. Kultury. Gościł on już w takich miastach jak Paryż, Barcelona, Sztokholm czy Asyż.
Na tegoroczną edycję Dziedzińca zapraszają: metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Polski Andrzej Duda. Organizatorami spotkań są Archidiecezja Warszawska oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.
Pierwsza warszawska edycja Dziedzińca odbyła się w 2013 roku i zgromadziła nie tylko kilkudziesięciu przedstawicieli świata nauki, kultury oraz mediów, ale także przeszło 3 tys. słuchaczy bezpośrednich, nie licząc telewidzów. Program tegorocznej edycji Dziedzińca Dialogu dostępny jest na stronie dziedziniecdialogu.pl.