Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bądźmy "więźniami konfesjonału”

Do praktykowania sakramentu pokuty i pojednania zachęcał wiernych i kapłanów zgromadzonych w kościele św. o Pio abp Henryk Hoser. 20 września ordynariusz warszawsko-praski konsekrował gocławską świątynię.

Tłum wiernych wypełniał kościół pod wezwaniem świętego kapucyna z San Giovanni Rotondo. Uroczystej Mszy św. z obrzędem poświęcenia kościoła przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. 

W homilii zachęcił wiernych, by świątynia była dla nich miejscem pogłębiania relacji z Bogiem, doświadczania pocieszenia, umocnienia i uzdrowienia duszy i ciała. - Nikt z tej świątyni nie powinien wychodzić smutny, poniżony, zgnębiony. Dzięki Bogu możemy odzyskać radość, skrzydła i życiową energię - mówił. 

Nawiązując do Ewangelii o spotkaniu z celnikiem, kaznodzieja zaznaczył, że Jezus nie tylko chciał spotkać się z grzesznym celnikiem, ale chce spotkać się także z każdym człowiekiem i przemieniać jego życie. - Celnik, choć po ludzku robił karierę, stał się wielki w oczach Boga dopiero, gdy otworzył swoje serce na innych, zaczął dostrzegać problemy bliźnich - mówił. 

Bądźmy "więźniami konfesjonału”   W uroczystości wzięły udział tłumy parafian Agata Ślusarczyk /Foto Gość Ordynariusz warszawsko-praski zwrócił wzrok wiernych także na postać patrona parafii - św. o. Pio, stygmatyka z Włoch. - Sensem życia św. o. Pio było cierpienie. Myślę, że powołaniem tej parafii jest przede wszystkim życie modlitewne, ale jednocześnie wrażliwość na ludzką niedolę - powiedział.

Święty zakonnik ogromną wagę przykładał także do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania. Zdaniem praskiego biskupa, ogromny kryzys w zachodnim Kościele polega na zaprzestaniu praktykowania tego sakramentu. - Ludzie przestali się spowiadać, a księża przestali spowiadać ludzi. Sakrament spowiedzi nie tylko uczula nas na zło w naszym życiu, ale też leczy nas z tego zła. Gdy nie rozróżniamy co jest dobre, a co złe wówczas popadamy w degradację i dekadencję. I tak się stało - ostrzegał. 
 
Dodał, że w polskim Kościele trzeba tej drogi za wszelką ceną uniknąć. Dlatego zachęcał, by kościół św. o. Pio był "miejscem łatwego dostępu do konfesjonału i łatwej adoracji Najświętszego Sakramentu”.

List do uczestników uroczystej liturgii skierował prezydent RP Andrzej Duda. Zachęcił w nim, by wzorem św. o. Pio podejmować wyrzeczenia i praktykować chrześcijańską doskonałość. "Żaden przykład bezinteresownej życzliwości i wrażliwości na potrzeby innych nie pozostaje bez owoców. Zawsze przyczynia się do poprawy atmosfery życia społecznego. Bez takiego nastawienie, bez przezwyciężania podziałów i animozji nasze wspólne, wielkie dzieło naprawy Rzeczpospolitej nie będzie łatwe” - napisał w liście. 

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił - Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze”. W ramach uroczystości odbył się także festyn parafialny "Pożegnanie lata 2015 na Gocławiu”.

Bezpośrednim przygotowaniem do konsekracji świątyni były misje parafialne "Siedem Sakramentów Świętych - DZISIAJ", które poprowadził paulin ojciec Mariusz Lorenc OSPPE.

Wspólnota parafialna na Gocławiu funkcjonuje już 10 lat. Proboszczem parafii jest ks. Andrzej Kuflikowski. W kościele działają m.in. grupa modlitewna świętego o. Pio, Odnowa w Duchu Świętym, Koła Różańcowe i chóry.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy