Nowy numer 13/2024 Archiwum

Przyjdź na odpust patrona Warszawy

Bł. Władysław z Gielniowa - płomienny mówca, asceta, mistyk...

Liturgiczne wspomnienie bł. Władysława z Gielniowa przypada 25 września, ale uroczysty odpust w warszawskich świątyniach związanych z patronem stolicy obchodzony będzie w niedzielę 27 września.

Tego dnia w kościele bł. Władysława z Gielniowa na Natolinie (ul. Przy Bażantarni 3) o godz. 12 będzie sprawowana Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy, której będzie przewodniczył bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Podczas niej małżeństwa obchodzące okrągłe jubileusze zawarcia związku małżeńskiego odnowią przyrzeczenia małżeńskie. Po Eucharystii kapłani oraz władze Warszawy i dzielnicy Ursynów złożą kwiaty pod pomnikiem patrona Warszawy. Później parafia i władze dzielnicy zapraszają na piknik, koncerty i wspólne świętowanie.

Także w niedzielę, w kościele akademickim św. Anny, w którym posługiwał bł. Władysław, uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Michała Jonochy zostanie odprawiona o godz. 21.

Bł. Władysław (na chrzcie otrzymał imiona Marcin Jan) urodził się w Gielniowie koło Opoczna ok. 1440 r. Jego rodzice byli ubogimi mieszczanami. Po ukończeniu szkoły parafialnej kontynuował naukę w Krakowie. Tam zapoznał się z bernardynami, których zaledwie 9 lat wcześniej sprowadził do tego miasta św. Jan Kapistran.

Wstąpił do ich zgromadzenia, przyjmując imię zakonne Władysław. Nie wiadomo, gdzie spędził pierwsze lata kapłaństwa. W latach 1486-1487 Władysław przebywał w Krakowie, gdzie m.in. pełnił obowiązki egzaminatora w sprawie cudów, jakie działy się za przyczyną św. Szymona z Lipnicy, zmarłego w Krakowie w roku 1482.

W latach 1487-1490 i 1496-1499 sprawował urząd wikariusza prowincji i prowincjała. Przez sześć lat czuwał nad 22 domami zakonu w Polsce: odbywając co roku kapituły prowincji, wizytując domy braci i sióstr, troszcząc się o domy formacyjne, uczestnicząc w kapitułach generalnych w Urbino w 1490 r. i w Mediolanie w 1498 r., przyjmując komisarzy generalnych zakonu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy