Nowy numer 24/2018 Archiwum

Pierwsza linia cmentarna

Przed uroczystością Wszystkich Świętych szybciej i łatwiej dojedziemy na największą stołeczną nekropolię.

10 października na trasę wyruszy pierwsza – weekendowa – linia cmentarna C40. Połączy stację metra Młociny z największymi bramami Cmentarza Północnego.

Linia była uruchamiana już w październiku ubiegłego roku. Cieszyła się dużym zainteresowaniem pasażerów. Autobusy linii C40 będą kursowały z częstotliwością co 10 minut w weekendy 10 i 11 oraz 17 i 18 października. Zadaniem linii będzie zapewnienie połączenia między stacją metra Młociny a trzema największymi bramami Cmentarza Północnego. Trasa linii będzie następująca: Metro Młociny – Kasprowicza – Sokratesa – Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – Cm. Północny-Brama Gł. – Wóycickiego – Cm. Północny-Brama Płd. – Wólczyńska – Estrady – Dziekanowska – Cm. Północny-Brama Zach. Linia będzie się zatrzymywała na przystankach: Metro Młociny, Sokratesa, Bogusławskiego, Popiela, Cm. Północny-Brama Gł., Cm. Północny-Brama Płd., Estrady, Wólka Węglowa i Cm. Północny-Brama Zach.

Cmentarz Komunalny Północny jest największą nekropolią w Polsce i jedną z większych w Europie. Rozpościera się na powierzchni 143 hektarów. Miejsce pod cmentarz wyznaczono w latach 60.ubiegłego wieku na północnym krańcu miasta i częściowo na terenie miejscowości Wólka Węglowa (stąd potoczna nazwa „Cmentarz na Wólce”). Cmentarz został otwarty w 1973 r. i do teraz pochowano pochowano na nim blisko 180 tysięcy zmarłych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma